Co obsłuży Hammera?

Wszyscy liczący się producenci chipsetów szykują układy, które już niedługo staną się sercami płyt głównych, na których instalowane będą 64-bitowe procesory kolejnej generacji AMD Hammer. Chipsety dla tych procesorów zapowiedziały już takie firmy jak SiS, ALi, ATI oraz NVidia.

Wszyscy liczący się producenci chipsetów szykują układy, które już niedługo staną się sercami płyt głównych, na których instalowane będą 64-bitowe procesory kolejnej generacji AMD Hammer.

SiS planuje premierę układu SiS760 przeznaczonego dla procesora ClawHammer. Będzie on obsługiwał szynę graficzną AGP 8x, a dodatkowo zostanie w niego wbudowany rdzeń graficzny SiS Ultra256. Procesor będzie współpracował z pamięciami DDR333 oraz dyskami z interfejsem Serial ATA. Dodatki to obsługa urządzeń FireWire oraz USB 2.0. Chipset powinien pojawić się na rynku na początku przyszłego roku.

Zobacz również:

  • Exynos 2300 procesorem dla tańszych Samsungów?
  • Recenzja: Cyberpunk 2077: Twój głos - recenzja komiksu

ALi ma w zanadrzu model M1688 - również dedykowany modelowi ClawHammer. Także w tym przypadku obsługiwane pamięci to moduły DDR333. Karta graficzna będzie mogła posiadać interfejs AGP 8x, a standardowo chipset wyposażony zostanie w rdzeń graficzny firmy Trident. Napędy dyskowe będą musiały być standardowymi urządzeniami z interfejsem ATA133. Dodatki to obsługa portów FireWire i USB 2.0.

Ciekawy może być produkt nieobecnego jak na razie na rynku chipsetów koncernu ATI (premiera układów Radeon IGP już się wprawdzie odbyła, jednak nowych płyt jak nie było, tak nie ma). ATI szykuje specjalną wersję Radeona IGP przeznaczoną dla platformy x86-64.

NVidia prawdopodobnie jako pierwsza (po AMD oczywiście) pokaże swoje rozwiązanie dla Hammerów. Będzie to nowa wersja nForce, która ukaże się w czwartym kwartale tego roku. Do tego czasu zobaczymy stale udoskonalane chipsety nForce, tym razem w wersji 620 z dwukanałowym kontrolerem pamięci DDR oraz wersję z rdzeniem graficznym GeForce4 MX i obsługą modułów DDR400.