Co słychać u Quarka?

Kiedy założyciel Quarka Tim Gill opuszczał firmę stwierdził, że jednym z miłych aspektów tej decyzji jest fakt, że nie będzie już musiał odpowiadać na pytanie 'Kiedy pojawi się QuarkXPress 5.0?'

Według oficjalnych zapowiedzi firmy Quark nowa wersja jej sztandarowej aplikacji QuarkXPress 5.0 miała pojawić się pod koniec 2000 roku, ale w wyniku problemów ze stabilnością wersji 4.0, firma zdecydowała się dokładniej przetestować kolejną odsłonę Quarka i według ostatniego oświadczenia Glena Turpina, menadżera d/s komunikacji, dopiero późną wiosną tego roku, QuarkXPress 5.0 wejdzie w fazę testów beta.

'QuarkXPress 5.0 jest najintesywniej testowaną wersją Quarka w całej historii tej aplikacji. Mamy świadomość, że wraz z wydaniem wersji 4.0 zawierającej sporo błędów, utraciliśmy sporą dozę zaufania naszych użytkowników, a głośne skargi profesjonalnego środowiska były dla nas gorzką, ale pożyteczną lekcją i na pewno nie popełnimy tych błędów w QuarkXPress 5.0', oświadczył Turpin.

Nowe funkcje oferowane przez QuarkXPress 5.0 to możliwość pracy z warstwami, edytowania tabel i tworzenia stron internetowych w HTML-u. Poza tym program zostanie zaopatrzony w moduł avenue.quark służący do publikacji stron WWW w języku XML.

Oprócz QuarkXPressa 5.0 możemy niebawem spodziewać się premiery programu CopyDesk SE, działającego samodzielnie modułu Quark Publishing System, przeznaczonego dla pisarzy i wydawców i oferującego wszystkie typograficzne opcje dostępne w QuarkXPressie za niemal trzykrotnie niższą cenę(300 USD).

W przeciągu miesiąca ma pojawić się także QuarkDMS 1.5, nowa wersja profesjonalnego, bazodanowego systemu zarządzania informacjami, a do nowych opcji QuarkDMS 1.5 należy m.in. rozbudowane wyszukiwanie (search query) oraz zdolność sprawdzania i nadawania atrybutów wielu plikom i katalogom bez konieczności używania skryptów. QuarkDMS nie jest jednak tani: koszt systemu dla 10 użytkowników wynosi 50 000 USD, a firma Quark sprzedała przez rok około 30 systemów DMS, głównie wydawcom czasopism, gazet i książek.

www.quark.com


Zobacz również