Co studiować? Na pewno trafny wybór to informatyka

Jakie studia wybrać, aby móc liczyć na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy? To proste: informatykę.

Wybór studiów to bardzo ważna decyzja. Jeżeli chciałbyś znaleźć szybko dobrze płatną pracę w kręgu twoich zainteresowań powinna znaleźć się przede wszystkim informatyka. Obecnie na naszym rynku mamy bardzo duży deficyt tak wykształconych pracowników, który sięga 20-30%, natomiast w następnych latach (jeżeli nic się nie zmieni) może wynieść nawet 50%.

Nie warto starać się o miejsce na kierunku niszowym lub mało perspektywicznym, co potwierdziło interesujące badanie „Kariera po studiach” szkoły programowania Coders Lab. przeprowadzone wśród studentów ostatnich lat studiów oraz absolwentów uczelni wyższych w wieku do 35 lat (ankieta internetowa (CAWI) na próbie 1400 osób). Wynika z niego, że:

- trzech na dziesięciu Polaków jeszcze podczas studiów zorientowało się, że obrany przez nich kierunek nie spełniał oczekiwań w zakresie nabytej wiedzy, umiejętności lub możliwości zdobycia po nich pracy

- co czwarty badany deklarował, że źle dobrał ścieżkę edukacji, ponieważ gdyby mógł wybierać kierunek jeszcze raz, wybrałby coś innego – najchętniej informatykę

- najbardziej zadowoleni ze studiów są absolwenci kierunków informatycznych

- branża IT wskazywana jest jako najbardziej perspektywiczna i rozwojowa

Ankietowani deklarowali również, że największy wpływ na wybór kierunku studiów miały zainteresowana. Niestety z czasem okazało się, że:

- jedynie połowa osób pracuje w zawodzie związanym z wykształceniem

- dwie na trzy osoby, które nie pracują w zawodzie związanym ze studiami, nie znalazły pasującej pracy ze względu na brak ofert, niskie zarobki i brak kompetencji

"Dlatego oduczmy się studiowania dla samego studiowania. Nie dostałeś się na wymarzony kierunek w tym roku? Zamiast aplikować na kierunek zastępczy, egzotyczny, lub pierwszy-lepszy, na którym są jeszcze wolne miejsca, spróbuj ponownie z kierunkiem pierwszego wyboru w przyszłym roku, sprawdzając przy tym, na jakie umiejętności panuje obecnie duże zapotrzebowania na rynku pracy." - radzi Leszek Wolany, dyrektor ds. marketingu w Coders Lab., proponując aby rok oczekiwania na kolejny nabór poświęcić na kursy doszkalające, takie jakie prowadzi m.in. jego firma.

"Z naszego doświadczenia ze współpracy z firmami rekrutującymi programistów wynika, że absolwenci kursów zawodowych, którzy nabyli w ich trakcie konkretne, praktyczne umiejętności, mają większe szansę na znalezienie pracy" - dodaje przedstawiciel Coders Lab. podkreślając, że jest to szczególnie istotne w przypadku kandydatów bez doświadczenia.

Poniżej infografika opracowana na podstawie badania „Kariera po studiach”:

Infografika „Kariera po studiach”

Infografika „Kariera po studiach”

Na koniec warto jeszcze dodać, że wielu uczestników kursów Coders Lab. to osoby z wykształceniem humanistycznym. To zaś skłoniło firmę do przeprowadzenia badań, które miały pozwolić poznać powody, dla których Polacy jeszcze w trakcie studiów lub po ich ukończeniu dokształcają się na kursach zawodowych?