Co tam, panie, w multimediach?

Nie minęło kilka tygodni, a i na naszym rynku pojawił się kolejny zestaw nowych multimedialnych tytułów. Część z nich to absolutne nowości, inne - to uzupełnione w najnowsze informacje oraz poprawione wznowienia.

Nie minęło kilka tygodni, a i na naszym rynku pojawił się kolejny zestaw nowych multimedialnych tytułów. Część z nich to absolutne nowości, inne - to uzupełnione w najnowsze informacje oraz poprawione wznowienia.

Zacznijmy od nowości - niedawno nakładem wydawnictwa Optimus-Pascal pojawiła się w serii "Nowe horyzonty" kolejna multimedialna encyklopedia - "Encyklopedia człowieka".

Program ten jest zalecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do nauczania biologii na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Encyklopedia stanowi niezastąpioną multimedialną pozycję, przeznaczoną dla tych osób, które pragną dokładniej poznać swoje ciało. Program gromadzi szczegółowe opisy wszystkich układów oraz narządów, w jakie natura wyposażyła ludzkie ciało. Opisom towarzyszą barwne ilustracje i zdjęcia.

W nowoczesnym produkcie nie mogło, oczywiście, zabraknąć animacji oraz filmów wideo. Użytkownik może również zobaczyć trójwymiarowy i rentgenowski przegląd całego ciała. Podczas zabawy encyklopedią poznamy nawet takie ciekawe zagadnienia, jak mechanizm działania stawów ruchowych, powstawanie złudzeń optycznych czy... kichanie.

Program jest wszechstronnym kompendium wiedzy, ukazującym ludzki organizm jako doskonały, skomplikowany mechanizm. Dzięki encyklopedii nie tylko poznamy budowę i położenie narządów, ale zrozumiemy powiązania łączące wszelkie układy, ludzkie odruchy i zachowania. Przewodnik sprawi, że nasze ciało stanie się nam jeszcze bliższe niż kiedykolwiek.

Na zakończenie wędrówki po organizmie można sprawdzić, co niej zapamiętaliśmy. Pozwala na to "Quiz", w którym trzeba odpowiedzieć na 15 testowych pytań, losowo wybieranych z dość sporej puli. Tutaj jednak niewielki mankament - po 2-3 grach pytania zaczynają się powtarzać i zabawa staje się monotonna? Ale pomijając drobiazgi, encyklopedia jest rzeczywiście godna polecenia tym, którzy chcą mieć podręczny atlas anatomii we własnym komputerze.

Wymagania sprzętowe: PC 486DX/33, 8 MB RAM (zalecane 12 MB), CD-ROM 2x, karta dźwiękowa, SVGA 256 kolorów, Windows 3.x/95

Producent: Optimus-Pascal, ul. Wyspiańskiego 10, 43-300 Bielsko Biała, tel. (0-33) 11 91 80

Wraz z początkiem nowego roku nadszedł czas na kolejne nowości. Może nie w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż są to wznowienia znanych chyba wszystkim programów. Mowa o "Encyklopedii Multimedialnej PWN Edycja 1998" i "Komputerowym słowniku języka polskiego PWN Edycja 1998", których premiera odbyła się 9 grudnia 1997 r.

W porównaniu z pierwszym wydaniem, które - mimo licznych niedociągnięć - stało się na naszym rynku prawdziwym hitem (a przynajmniej na pewno na rynku pirackim), druga edycja "Encyklopedii Multimedialnej PWN" sprawia pozytywne wrażenie. Jest to nowy produkt.

Po uruchomieniu programu, od razu daje się zauważyć nowy interfejs użytkownika (dostępny w systemie Windows 95). Sprawia on wrażenie wygodniejszego i bardziej efektywnego, jednocześnie pozwala na pewne dostosowanie encyklopedii do własnych potrzeb.

Poprawiono i uzupełniono także zasób informacji tego elektronicznego kompendium wiedzy - zawiera teraz prawie 40 tys. haseł. Uzupełniono tabele, na nowo opracowano zestaw ilustracji, poprawiając towarzyszące im podpisy. Pojawiły się mapy, obrazujące zmiany terytorialne na ziemiach polskich. Przybyło też animacji i interakcji, pojawiły się drzewa genealogiczne polskich i europejskich dynastii oraz galerie (malarstwo, zabytki).

Znacznie poprawiono system wyszukiwania haseł - treść encyklopedii sklasyfikowano wg 4 kryteriów: tematycznego, kategorialnego, geograficznego i chronologicznego. W efekcie użytkownik nowej edycji otrzymuje szeroką "mapę" wiedzy, po której może swobodnie wędrować. Multimedialną podróż ułatwia ponadto system wiążący w całość różne hasła (tzw. odsyłacze - czyli "Zobacz też?").

Ciekawostką, a właściwie miłą niespodzianką, jest przewidziana w programie możliwość korzystania z uzupełnień realizowanych za pomocą Internetu. Niestety, na razie nie byliśmy w stanie sprawdzić tej funkcji, gdyż w Sieci nie udostępniono jeszcze żadnych danych przygotowanych a potrzeyb encyklopedii. Niemniej użytkowników powinno ucieszyć dążenie wydawnictwa PWN do dorównania takim produktom, jak MS Encarta, stojącym na światowym poziomie.

Wymagania sprzętowe: PC 486DX2, 8 MB RAM, CD-ROM 4x, 20 MB wolnego miejsca na dysku, SVGA 1MB 800x600, karta dźwiękowa, Windows 95 (dla wersji Windows 3.x program w wersji Edycja 1996 z uaktualnioną bazą danych).

Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN, ul. Miodowa 10, 00-251 Warszawa, tel. (0-22) 635 09 77,http://www.pwn.com.pl

Kolejne wydanie Słownika PWN także zasadniczo różni się od poprzedniej wersji. Niepodważalną zaletą tegorocznej edycji jest rozszerzony mechanizm zapytań. O ile poprzednio, przy wyszukiwaniu, można było zastąpić gwiazdką kilka liter tylko na początku lub końcu słowa, o tle obecnie będzie można używać jej wielokrotnie, również w środku wyrazu (także w miejsce pojedynczych liter będziemy wpisywać znaki zapytania). Dla osób, którym szczególnie odpowiada forma krzyżówki, wprowadzono specjalną opcję o tej właśnie nazwie. Wystarczy zadeklarować długość hasła i wpisać znane litery. Po chwili pojawi się lista haseł, wśród których na pewno znajdziemy poszukiwane słowo.

Nowością jest wprowadzenie wymowy trudnych wyrazów, wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. W programie umieszczono ponad 3100 plików dźwiękowych, składających się z ponad 10 tys. słów.

I jeszcze jeden fakt, który zapewne ucieszy użytkowników poprzednich wersji obu produktów PWN. Jeżeli przy zakupie programu zostanie zwrócona oryginalna płyta z poprzednią wersją, nowa edycja będzie kosztować taniej (70 zł dla encyklopedii i 50 zł dla słownika - pełne ceny wynoszą odpowiednio 240 zł i 140 zł).

Wymagania sprzętowe: PC 386DX, 4 MB RAM, CD-ROM 2x, SVGA, karta dźwiękowa, Windows 3.x/95 (do odsłuchania wymowy wymagany jest co najmniej Windows 95).

Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN, ul. Miodowa 10, 00-251 Warszawa, tel. (0-22) 635 09 77,http://www.pwn.com.pl

Kolejnym nowym programem jest "Advanced English 97" z programem SuperMemo 8.0. Poprzednie wersje pakietu znalazły szerokie uznanie wśród wielu użytkowników dzięki specjalnej metodzie przekazywania wiedzy oraz możliwościom skutecznego uczenia. Niestety, pozwalały one zapisywać zapamiętywane informacje jedynie w postaci pytań i odpowiedzi, co nie zaspokajało potrzeb uczących się.

Nowa wersja została rozszerzona o tzw. sferę hipermediów - oprócz skutecznej metody zapamiętywania dużych ilości informacji, nowe zastosowania obejmują możliwość:

- tworzenia multimedialnych systemów wiedzy z materiałem dydaktycznym oraz informacjami przeznaczonymi do zapamiętywania

- budowy prezentacji hipermedialnych

- prowadzenia szkoleń indywidualnych i grupowych

- testowania i oceny wiedzy uczniów.

Zawarta w pakiecie pełna wersja SuperMemo 8.0 pozwala na konstruowanie nowych baz danych, kursów edukacyjnych, prezentacji. Własne systemy mogą zawierać tekst, dźwięk, grafikę, obraz wideo i programy.

"Advanced English 97" to komplet dwóch CD-ROM-ów z zestawem 5 systemów wiedzy do nauki słownictwa i gramatyki języka angielskiego. Kurs przeznaczony jest dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników, chociaż może też być wykorzystywany przez początkujących. Program składa się z 40 tys. haseł i ćwiczeń (37 tys. stron ze słownictwem oraz 3 tys. testów i ćwiczeń gramatycznych), pogrupowanych w 250 kategorii, zawierających 80 tys. tekstów, całkowicie przetłumaczonych na język polski. Do odsłuchania jest 30 tys. fraz dźwiękowych.

Wymagania sprzętowe: PC 486, 4 MB RAM, CD-ROM 2x, SVGA 800x600, karta dźwiękowa, Windows 3.x/95/NT

Producent: SuperMemo World, ul. R. Maya 1, 61-371 Poznań, tel. (0-61) 876 40 73,http://www.supermemo.compta