Co to jest CRM i jak może Ci pomóc w rozwoju firmy?

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie pracę firmy bez wykorzystania nowoczesnego oprogramowania. Nosi ono nazwę CRM i warto poznać możliwości, które daje.

Fot.: Campaign Creators/Unsplash

CRM - co to właściwie jest?

CRM to skrótowiec od angielskich słów customer relationship management, czyli "zarządzanie relacjami z klientami". Jak sugeruje to sama nazwa, zajmuje się wszystkim, co związane z komunikacją na linii firma-klient. Dosłownie wszystkim, a więc zaczynając od stworzenia bazy danych z danymi teleadresowymi, kończąc na obsłudze newsettlerów i innych informacji wysyłanych drogą mailową, SMS-ami itp. Obecnie mamy na rynku kilkanaście zróżnicowanych propozycji tego typu. Na co zwracać uwagę, wybierając CRM dla siebie? Podpowiadamy i doradzamy.

Co powinien posiadać dobry system CRM?

U podstaw stworzenia każdego systemu CRM leży pomoc firmie w rozwijaniu skrzydeł. Nietrudno się zatem domyślić, że musi posiadać szereg funkcji związanych ze sprzedażą i jej obsługą. A więc należy oczekiwać:

  • bazy kontaktów - czyli informacji o wszystkich aktualnych oraz potencjalnych klientach;
  • bazy ofert - czyli mniej lub bardziej spersonalizowanych propozycji sprzedażowych dla klientów, ponadto, jeśli klient jest przypisany do danego pracownika, powinna być segregacja wg osób obsługujących;
  • bazy faktur - modułu, w którym zgromadzone będą wszystkie faktury wraz z podziałem na opłacone, czekające na opłacenie oraz z narzędziami wysyłającymi przypomnienia do klientów, gdy zbliża się termin płatności;
  • automatyzacji sprzedaży - mechanizmu odpowiedzialnego za automatyczną obsługę zamówień, zaczynając od wystawiania faktur, kończąc na przekazaniu informacji do magazynu w celu wysłania towaru wraz z podaniem adresu dostawy.

Jakie zyskuje się korzyści dzięki tym rozwiązaniom? Przede wszystkim oszczędność czasu i jasny podział zadań. Oszczędność czasu, ponieważ pracownicy nie muszą samodzielnie przypisywać poszczególnych ofert, zadań czy faktur do klientów - system CRM zrobi to za nich. Jasny podział zadań, wyraźne określenie przydzielonych obowiązków oraz klientów zapobiega pomyłkom, mającym bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie firmy.

Zaawansowane systemy CRM

Skoro znamy już podstawowe funkcje CRM, warto sprawdzić, co jeszcze poza nimi może zawierać system CRM? Tutaj mamy szereg możliwości, a możemy pokazać je na przykładzie Bitrix24. Czym jest? Bitrix24 to serwis dostarczany przez Bitrix24, Ltd. z siedzibą na Cyprze. Jest to kompleksowy system CRM dla firm, którego szeroki zakres działania obejmuje każdy krok procesu sprzedaży - zaczynając od pozyskiwania leadów, kończąc na pełnej obsłudze klienta. W jego skład wchodzi ponad trzydzieści pięć zróżnicowanych narzędzi - każde zostało przygotowane tak, aby wspomagać i automatyzować procesy sprzedażowe.

Co to jest CRM i jak może Ci pomóc w rozwoju firmy?

Fot.: Bitrix24

Jego dużą zaletą jest bardzo przejrzysty i prosty w obsłudze interfejs użytkownika. Nie potrzebne są żadne szkolenia - każdy użytkownik "z marszu" orientuje się we wszystkich możliwościach systemu. A w dodatku jest to system działający w chmurze - dostęp do niego zyskuje się poprzez przeglądarkę internetową, dzięki czemu ma się możliwość korzystania ze wszystkich funkcji zarówno z komputera stacjonarnego, jak i smartfona. To niezwykle wygodne rozwiązanie, jeśli firma zatrudnia pracowników terenowych bądź zdalnych.

Bitrix24 tworzy jednolitą przestrzeń roboczą dla wszystkich pracowników firmy. Oznacza to, że niezbędne pliki i informacje są dostępne dla wszystkich, co znacznie usprawnia przepływ dokumentów oraz umożliwia pobranie ich lub przegląd w dowolnej chwili. Nie brak także miejsca na wspólne zebrania i konferencje oraz możliwości prowadzenia czatów prywatnych i grupowych. Pomocą w organizacji pracy firmy są sekcje z zadaniami i projektami. W każdej z nich oznaczane są osoby nadzorujące daną działalność, a także odpowiedzialne za jej wykonanie. Dzięki oznaczaniu postępów w czasie rzeczywistym ma się na bieżąco informacje na temat prowadzonych działań.

Oczywiście wraz z różnymi zadaniami, projektami oraz mechanizmami sprzedaży pojawiają się także przygotowane przez system raporty. Daje to kadrze zarządzającej klarowny przegląd wszystkich osiągnięć oraz stanu postępów i sprzedaży. Pozwala to na olbrzymią oszczędność czasu - nie trzeba gromadzić i analizować dużych ilości danych ręcznie. Bitrix24 samoczynnie wykona to zadanie.

Co to jest CRM i jak może Ci pomóc w rozwoju firmy?

Fot.: Bitrix24

System CRM dopasowany do firmy

Każda firma ma zróżnicowane potrzeby w zależności od wielkości oraz ilości zatrudnionych osób. Dlatego warto postawić na taki system CRM, który będzie dopasowany ilością funkcji do zakresu prowadzonej działalności oraz liczby zatrudnionych osób. Tutaj również jako przykład można wskazać na Bitrix24. Umożliwia dodanie określonej ilości pracowników wraz z wyznaczeniem im ról w systemie hierarchicznym. Ponadto mamy tu wszystkie kanały komunikacji z klientami umieszczone w jednym miejscu, dzięki czemu łatwo śledzić wszystkie interakcje z klientami.

Co istotne - Bitrix24 pozwala na kompleksową integrację z wieloma marketingowymi kanałami w sieci. Dlatego można podpiąć do niego m.in. firmowe konto na Facebboku, Instagramie oraz wielu innych, popularnych platformach. Podsumowując krótko - jest to uniwersalny, w pełni konfigurowalny system dla praktycznie każdej firmy. Możesz go optymalnie dopasować do swoich potrzeb, odciążając pracowników, co umożliwia intensyfikację działań marketingowo-sprzedażowych.

Co to jest CRM i jak może Ci pomóc w rozwoju firmy?

Fot.: Bitrix24

Ile kosztuje system CRM?

Systemy CRM dostępne są w różnych cenach, które różnią się w zależności od danego producenta oraz tego, ile funkcji oferują. Tutaj również posłużmy się Bitrix24 jako przykładem. Oferuje on aż pięć planów:

  • FREE - darmowy z nieograniczoną liczbą użytkowników, ale mający ograniczoną funkcjonalność;
  • BASIC - do 5 użytkowników, dlatego doskonale nadaje się do prowadzenia małych firm i zespołów sprzedażowych, cena: 249 zł/mies.;
  • STANDARD - dla średnich i większych firm, obsługuje do 50 użytkowników, 499 zł/mies.;
  • PROFESSIONAL - dla dużych firm, można dodać do 100 użytkowników, 999 zł/mies.;
  • ENTERPRISE - dla największych firm, obsługuje aż do 10 000 użytkowników. Cena to od 1 999 zł/mies.

Jeśli zatem chcesz, aby Twoja firma maksymalnie rozwinęła swoje możliwości, warto postawić na tak uniwersalne rozwiązanie. Więcej informacji na jego temat znajdziesz na tej stronie. Z taką pomocą każda firma może spokojnie się rozwijać. Solidne fundamenty pozwolą na stworzenie solidnego, prężenie rozwijającego się biznesu. Do wypróbowania Bitrix24 wystarczy tylko rejestracja.