Co to jest Knoppix?

Knoppix to Linux dla każdego. Dystrybucja nie wymaga instalacji i pozwala bez ryzyka czy wysiłku wypróbować Linuksa.

Knoppix to Linux dla każdego. Dystrybucja nie wymaga instalacji i pozwala bez ryzyka czy wysiłku wypróbować Linuksa.

Knoppix (Knopper's Unix) jest nietypową dystrybucją (wersją) Linuksa, specjalnie przygotowaną do uruchomienia wyłącznie z CD-ROM-u, bez instalowania na twardym dysku. Opracował ją Klaus Knopper, który chciał swoim przyjaciołom korzystającym z MS Windows zademonstrować Linuks i programy do tego systemu. To system idealny do rozpoczynania przygody z Linuksem, którego instalacja na twardym dysku zawsze wymaga utworzenia przynajmniej dwóch dodatkowych partycji, co wielu osobom uniemożliwia wypróbowanie go. Uruchamiając Knoppix, niczym nie ryzykujesz, bo wszystkie partycje na twardym dysku są ustawiane w trybie read only (tylko do odczytu), nie ma zatem żadnego ryzyka przypadkowej utraty danych. Jeśli jednak Knoppix spodoba ci się, możesz go zainstalować na stałe - szczegółowy opis, jak to zrobić, znajdziesz w dalszej części numeru.

Co to jest Knoppix?

Pulpit Knoppiksa z uruchomionym arkuszem kalkulacyjnym KSpread z pakietu biurowego KOffice.

Knoppix ma zaawansowane funkcje wykrywania sprzętu i przeważnie bez problemu wykryje twoją kartę graficzną, dźwiękową, monitor czy kartę sieciową. Potrafi automatycznie rozpoznać i obsługiwać wiele rodzajów kart graficznych, dźwiękowych, nagrywarek CD-RW, urządzeń SCSI, USB i innych. Może służyć nie tylko jako wersja demonstracyjna, ale i szkoleniowa, do nauki Linuksa czy nawet generalnie Uniksa, a bardziej zaawansowanym użytkownikom - jako system awaryjny pozwalający na "uratowanie" systemu zainstalowanego na twardym dysku. Dystrybucja ma jeszcze jedną zaletę - zawiera zbiór najnowszych wersji oprogramowania linuksowego. Generalnie są nowsze niż w większości dystrybucji tradycyjnych. W dodatku Knoppix zawiera starannie dobrany zestaw programów - głównie do środowiska graficznego KDE. Znajdziesz tu pakiety biurowe, gry, narzędzia dla programistów, programy multimedialne oraz internetowe. Mimo że jest uruchamiany z CD-ROM-u, zawiera pełną obsługę sieci i kilkadziesiąt programów internetowych - w tym serwer WWW, bazę danych SQL, serwer FTP i pocztowy. Może działać w sieciach lokalnych, zarówno pracujących z Windows 95/98/2000/XP (obsługa protokołu SMB), jak i uniksowych (protokół NFS). Zawiera pełny zestaw narzędzi dla programistów - od kompilatora C/C++, przez języki skryptowe, do zintegrowanych środowisk działających w KDE.

Knoppix mieści się na jednym CD-ROM-ie, a jednak zawiera około 2 GB programów, bo cała zawartość została skompresowana. Po uruchomieniu systemu z CD-ROM-u tworzony jest duży RAM-dysk (zajmujący całą dostępną pamięć RAM), do którego zawartość płyty zostaje załadowana metodą kompresji w locie. Mimo zastosowania takiej techniki Knoppix działa zadowalająco szybko na przeciętnym sprzęcie. Jakość dystrybucji jest wysoko oceniania zarówno przez użytkowników, jak i linuksowych specjalistów ponieważ za podstawę służyła inna dystrybucja Linuksa - GNU/Linux Debian (http://www.debian.org ), uważana przez wielu za niezwykle stabilną i dopracowaną.

Więcej informacji

Wyczerpujące informacje znajdziesz pod adresemhttp://www.knoppix.net . Najnowsze wersje są dostępne w postaci gotowego do nagrania obrazu ISO płyty CD-ROM i można je ściągnąć z kilkunastu serwerów na całym świecie, m.in. z:

ftp://sunsite.icm.edu.pl/pub/Linux/distributions/knoppix/

ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/knoppix/

http://ftp.gwdg.de/pub/linux/knoppix/

ftp://ftp.uni-kl.de/pub/linux/knoppix/

http://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/knoppix/

http://www.linuxtag.org/knoppix/