Co to jest Snapchat i jak działa?


Autodestrukcja wiadomości w Snapchacie

Wiadomości wysyłane na Snapchacie są automatycznie usuwane

Wiadomości wysyłane na Snapchacie są automatycznie usuwane

To co wyróżnia Snapchat na tle innych komunikatorów internetowych to pozorna ulotność wysyłanych przez niego wiadomości. Każdą fotografię lub krótki film można obejrzeć tylko przez określony przez nadawcę czas od jednej sekundy do dziesięciu sekund.

Automatyczne usuwanie "snapów" daje użytkownikom poczucie, że ich wiadomości nie zostaną zachowane, a twórcy aplikacji dodatkowo obiecują, że są one usuwane z serwera. To, że wiadomości są nie do odtworzenia, to oczywiście nie do końca prawda.

Jak można zapisać zdjęcia odebrane przez Snapchata?

Snapchat ciągle zdobywa nowych użytkowników

Snapchat ciągle zdobywa nowych użytkowników

Odbiorca może zachować odebrane przez Snapchata zdjęcie na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wykonanie przed upływem czasu zrzutu ekranu w urządzeniu mobilnym, aczkolwiek w tym przypadku nadawca zdjęcia zostanie o tym fakcie poinformowany.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zrobić zdjęcie otrzymanego "snapa" innym telefonem lub aparatem. Użytkownicy powinni mieć świadomość, że każda wysłana przez nich fotografia może trafić do internetu, gdzie zobaczą ją wszyscy chętni

Snapchat może wzbudzać kontrowersje

Na Snapchacie można wysyłać nie tylko zdjęcia, ale również filmy wideo

Na Snapchacie można wysyłać nie tylko zdjęcia, ale również filmy wideo

Twórcom Snapchata udało się stworzyć komunikator, który ze względu na mit o trwałym usuwaniu przesyłanych przez niego zdjęć zdobył przychylność nastolatków w USA. Młodzi ludzie wykorzystują go do wysyłania sobie fotografii z imprez, które chcą zachować w pamięci, ale ukryć przed rodzicami.

Ze Snapchatem wiązane jest też zjawisko sextingu, czyli wysyłania sobie przez młodzież zdjęć bez ubrania. Z pewnością dodatkowym atutem aplikacji przy wykorzystaniu jej w tym celu jest pozorna prywatność. Użytkownicy przy rejestracji nie muszą podawać swojego imienia i nazwiska, aczkolwiek jest wymagany numer telefonu celem weryfikacji.

Jakie są statystyki Snapchata?

Twórcy prostego komunikatora służącego do przesyłania sobie zdjęć z funkcją "autodestrukcji" niecały rok temu chwalili się, że użytkownicy wysyłają między sobie 700 mln prywatnych wiadomości dziennie. Wiadomości wysyłane do wszystkich obserwujących wyświetlane były z kolei 500 mln razy w ciągu jednego dnia.

Z aplikacji korzysta już ponad 100 mln użytkowników, a popularność Snapchata ciągle rośnie. Wygląda przy tym na to, że decyzja twórców o nie sprzedawaniu firmy za 3 mld. dol. Facebookowi i 4 mld. dol. Google'owi była słuszna. Dzisiaj firma wyceniana jest na kilkanaście miliardów dolarów i znajduje się ciągle na fali wzrostu.

Do pobrania:

Snapchat na iOS z App Store

Snapchat na Androida z Google Play