Co to jest Snapchat i jak działa?

Czym jest Snapchat i do czego można wykorzystać tę aplikację? Odpowiedź na to pytanie znalazły już miliony ludzi na całym świecie. Wiele osób nadal jednak nie rozumie fenomenu tego komunikatora, w którym do komunikacji wykorzystywane są zdjęcia i krótkie klipy wideo, a nie tekst. Wyjaśniamy, co to jest Snapchat, do czego służy i jak działa.


Internetowy komunikator o nazwie Snapchat zdobył przez kilka lat olbrzymią popularność, zwłaszcza wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych. Firma odpowiedzialna za tę modną aplikację na smartfony odrzuciła już kilka lukratywnych ofert kupna serwisu opiewających na miliardy dolarów od takich firm jak Facebook i Google.

Kiedy powstał Snapchat?

Co to jest Snapchat i jak działa?

Snapchata można zainstalować na iPhonie

Snapchat jest znacznie młodszy niż większość innych firm internetowych wycenianych dziś na miliardy dolarów. Komunikator stworzyła grupa studentów z Uniwersytetu Stanforda. Aplikacja służąca do komunikacji z wykorzystaniem zdjęć powstała niecałe cztery lata temu.

W lipcu pierwotna wersja Snapchata trafiła do sieci po raz pierwszy pod nazwą Picaboo w lipcu 2011 roku. Potem twórcy postanowili nieco dłużej popracować nad swoim komunikatorem i w kilka miesięcy później swój debiut miał Snapchat, którego znamy dziś.

Snapchat - co to jest?

Co to jest Snapchat i jak działa?

Snapchat służy do dzielenia się ze znajomymi ulotnymi chwilami

Aplikacja Snapchat to nowoczesny komunikator na urządzenia mobilne wykorzystujący fotografie i filmy wideo. W sklepach z aplikacjami można znaleźć dziesiątki komunikatorów internetowych. Klasyczna aplikacja tego typu opiera się o wiadomości tekstowe, a pozostałe funkcje są wyłącznie dodatkiem. Snapchat wywraca ten model do góry nogami.

Użytkownicy wysyłają do siebie nie tekst, a zdjęcia i klipy wideo, które nazywane są "snapami". Drugi człon nazwy odnosi się do czynności chatowania. Mogą być one co prawda opisane, ale nie jest to konieczność. Użytkownicy mogą też rysować po zdjęciach.

Do czego służy Snapchat?

Co to jest Snapchat i jak działa?

Ikona białego ducha jest charakterystyczna dla Snapchata

Snapchat został zaprojektowany jako narzędzie do komunikacji z bliskimi znajomymi. Przez aplikację można rozmawiać tylko z osobami, które wcześniej udostępniły użytkownikowi swój nick. Innym sposobem dodania nowych znajomych jest zeskanowanie w aplikacji spersonalizowanego kodu, który każdy może samodzielnie wygenerować. Nie da się dodać np. wszystkich znajomych z Facebooka jednocześnie, ale można przeskanować swoją książkę adresową.

Użytkownicy aplikacji mogą wysyłać wiadomości do jednego znajomego, grupy znajomych lub dzielić się fotografiami ze wszystkimi obserwującymi profil jednocześnie w ramach tzw. stories - historii. Dzisiaj przez Snapchata można nie tylko rozmawiać ze znajomymi, ale też obserwować blogerów i inne osoby tworzące w internecie korzystające z tego kanału komunikacji.