Co to jest ePUAP i do czego służy ta platforma?

Wielu internautów zadaje w wyszukiwarce Google pytanie, co to jest ePUAP. Postanowiliśmy przybliżyć więc ten termin i wyjaśnić, do czego służy polska elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej.

Rozwinięcie skrótu ePUAP to elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Pod tą nazwą kryje się system informatyczny, który pozwala obywatelom Polski na załatwianie różnych spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Nie eliminuje on w stu procentach biurokraji, ale znacznie upraszcza składanie różnych wniosków i odbieranie na nie odpowiedzi. Głównym zadaniem systemu jest umożliwienie sprawnej komunikacji między obywatelami i przedsiębiorcami a administracją oraz między instytucjami administracji publicznej.

Po wejściu na stronę ePUAP obywatele może skorzystać z katalogu usług. W zgodny z ustalonym standardem sposób przedstawione są tam różne usługi administracji publicznej, które można wyszukiwać i na różne sposoby filtrować. Za pomocą systemu można np. wyrobić dowód rejestracyjny lub złożyć wniosek o pozwolenie na budowę - a to wszystko sprzed swojego komputera. W systemie założyć konto może każdy obywatel Polski, który poda w trakcie rejestracji imię, nazwisko, adres email oraz identyfikator użytkownika systemu.

Co to jest ePUAP i do czego służy ta platforma?

System ePUAP jest wygodny nie tylko dla osoby korzystającej z platformy przez internet, ale też dla przedstawicieli podmiotów publicznych odbierających wnioski i żądania w formie cyfrowej. Podmioty administracji publicznej mogą za pośrednictwem ePUAP bezpłatnie udostępniać usługi publiczne obywatelom. Nie muszą przy tym budować własnego, oddzielnego systemu informatycznego.