Co warto kupić?

Zanim kupisz sprzęt, odpowiedz sobie na kilka pytań - jakie masz oczekiwania wobec sieci, ile chcesz wydać na nią pieniędzy i czy musisz kupować drogie urządzenia? Prezentujemy popularne i jednocześnie godne polecenia produkty, które są niezbędne do budowy sieci bezprzewodowych.


Zanim kupisz sprzęt, odpowiedz sobie na kilka pytań - jakie masz oczekiwania wobec sieci, ile chcesz wydać na nią pieniędzy i czy musisz kupować drogie urządzenia? Prezentujemy popularne i jednocześnie godne polecenia produkty, które są niezbędne do budowy sieci bezprzewodowych.

W zależności od rodzaju sieci bezprzewodowej będziesz potrzebował różnych urządzeń. Do połączenia dwóch komputerów wystarczą dwie bezprzewodowe karty sieciowe, jednak w przypadku budowy sieci w niewielkim lub średnim biurze należy się zastanowić nad routerem z wbudowanym firewallem. Należy zadbać również o kompatybilność - jeśli kupimy drogi punkt dostępowy z transmisją ponad 100 Mb/s, a karty sieciowe będą oferowały przepustowość jedynie na poziomie 50 Mb/s, to pierwszy wydatek okaże się bezsensowny. Należy pamiętać o takich drobiazgach. Warto przed zakupem poradzić się kolegi lub zaufanego sprzedawcy, który pomoże dobrać wszystkie elementy.

D-Link DWL-G520 AirPlus Xtreme G

Co warto kupić?

D-Link Wireless Camera DCS-5300G - bezprzewodowa kamera internetowa.

Karta bez problemu działa w najnowszych sieciach bezprzewodowych, osiągając prędkość do 108 Mb/s. Praca w starszych standardach również nie sprawia kłopotów. Bezpieczeństwo zapewnia szyfrowanie WEP (64- lub 128-bitowe), obsługa 802.1x oraz dostęp za pomocą szyfrowania WPA. Zasięg karty w budynku wynosi około stu, a na otwartym terenie około czterystu metrów. Trzyletnia gwarancja oraz dobra dokumentacja w Internecie sprawiają, że w razie kłopotów użytkownik nie zostaje sam z problemem.

Cena ok. 200 PLN

Producent D-Link

Informacjehttp://www.dlink.pl

3Com 11a/b/g Wireless PC Card 3CRPAG175

Niezbędny moduł, jeżeli chcesz połączyć się przenośnym komputerem z siecią WLAN. Produkt 3Com oferuje obsługę IEEE 802.11g, więc nie trzeba się przejmować wolnym transferem danych podczas kopiowania dużych plików. Specjalnie skonstruowana antena poprawia transmisję, a jednocześnie nie narusza konstrukcji karty. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje proste oprogramowanie diagnostyczne. Karta obsługuje również starsze standardy sieciowe, dzięki czemu użytkownik nie będzie miał problemów z kompatybilnością. Firma 3Com znana jest jako producent solidnych urządzeń, więc produkt powinien służyć wiele lat.

Cena ok. 300 PLN

Producent 3Com

Informacjehttp://www.3com.com

Linksys WPC54GS Wireless-G Notebook Adapter

Co warto kupić?

Linksys Broadband Router WRT54GS - router bezprzewodowy.

Producent skonstruował prostą i szybką kartę do sieci bezprzewodowych. Urządzenie cieszy się uznaniem użytkowników dzięki solidnemu wykonaniu. Nie jest najszybsze w swojej klasie, choć oferuje specjalną technologię przyśpieszania transferu. Zaletą jest możliwość kupienia modelu używanego dużo taniej niż w sklepie. Bezpieczeństwo zapewniają WEP, AES, TKIP, 802.1x. Jak na swoje możliwości, karta jest zdecydowanie za droga.

Cena ok. 60 USD

Producent Linksys

Informacjehttp://www.linksys.com

Netgear Wireless USB WG111

Alternatywa dla kart rozszerzeń PCI lub PCMCIA. Zwłaszcza te pierwsze mogą sprawić kłopoty mniej zaawansowanym użytkownikom, ponieważ wymagają rozkręcenia obudowy komputera. W wypadku portu USB wystarczy włożyć adapter do gniazda i po zainstalowaniu sterowników można cieszyć się dostępem do sieci bezprzewodowej. Urządzenie działa w standardzie IEEE 802.11g i osiąga maksymalną prędkość 54 Mb/s. Wewnętrzna antena nie jest tak wydajna, jak w większych modelach, jednak spełnia podstawowe zadania. Ochrona danych zapewniona jest dzięki szyfrowaniu WEP 40-, 60- i 128-bitowemu.

Cena ok. 26 USD

Producent Netgear Inc.

Informacjehttp://www.netgear.com

ZyXEL ZyAIR B-1000

Co warto kupić?

Linksys Wireless-G Range Expander - wzmacniak sieci.

Bezprzewodowy punkt dostępowy, który pracuje w standardzie IEEE 802.11b i 802.11g. Ponieważ może pełnić funkcje mostu (bridge), pozwala połączyć lokalne sieci komputerowe i integrować je ze sobą. Urządzenie filtruje komputery w sieci na podstawie adresu fizycznego (MAC) kart sieciowych, współpracuje z zewnętrznym serwerem autoryzacji użytkowników (RADIUS) oraz umożliwia szyfrowanie danych (WEP 64/128-bitowe). Dwie anteny zapewniają lepszą transmisję.

Cena ok. 650 PLN

Producent ZyXEL

Informacjehttp://zyxel.pl

Asus WL-330g

Bardzo małe urządzenie (wielkości talii kart) umożliwiające dostęp do sieci bezprzewodowej. Drugą funkcją jest praca w trybie bezprzewodowej karty sieciowej. Przełączanie między nimi odbywa się za pomocą prostego przełącznika. Dzięki temu każdy sprzęt mający zwykłe gniazdko sieciowe może działać w trybie bezprzewodowym. Obsługiwane są standardy IEEE 802.11b oraz IEEE 802.11g, choć maksymalna prędkość transmisji wynosi 54 Mb/s. Umieszczenie dwóch anten wewnątrz obudowy sprawia, że w każdej chwili można spakować urządzenie i udać się w podróż.

Cena ok. 250 PLN

Producent Asus

Informacjehttp://pl.asus.com

Linksys Broadband Router WRT54GS

Co warto kupić?

D-Link DI-624 - router bezprzewodowy.

Wielokrotnie nagradzany router, który jednocześnie pełni funkcję czteroportowego przełącznika sieciowego oraz punktu dostępowego. Pracuje w standardzie IEEE 802.11g, ma dodatkową funkcję zwiększającą prędkość transmisji (SpeedBooster V2.0) oraz zaawansowaną ochronę sieci, m.in. szyfrowanie WEP i WPA, zawiera sprzętową zaporę sieciową. Dodatkowo router oferuje system kontroli rodzicielskiej, chroniący dzieci przed nieodpowiednimi treściami w Internecie. Pozwala utworzyć dosyć rozbudowaną sieć w domu lub małym biurze, wydając stosunkowo niewiele pieniędzy.

Cena ok. 450 PLN

Producent Linksys

Informacjehttp://www.linksys.com

D-Link Router DI-624

Kolejne urządzenie firmy D-Link oferujące zwiększoną prędkość przesyłania danych (do 108 Mb/s) dzięki technologii Xtreme G. Oferuje szyfrowanie WEP, WAP oraz 802.1x przy użyciu kluczy 64 i 128-bitowych. Silniejszą ochronę (256-bitową) zapewnia inny model (DI-624+), jednak nie oferuje tak szybkiego transferu. Urządzenie ma cztery gniazda sieciowe oraz jedno dodatkowe do połączenia z Internetem. Razem z odpowiednimi kartami sieciowymi router może stanowić podstawę szybkiej, niezawodnej i bezpiecznej sieci bezprzewodowej. Podobnie jak inne urządzenia tej klasy, ma wbudowaną zaporę sieciową i system kontroli rodzicielskiej.

Cena ok. 450 PLN

Producent D-Link

Informacjehttp://www.dlink.pl

D-Link Wireless Camera DCS-5300G

Co warto kupić?

HP Deskjet 6840 - drukarka Wi-Fi.

Zaawansowana kamera internetowa, która zapisuje obraz w formacie MPEG-4. Można ją podłączyć do komputera za pomocą zwykłej skrętki lub bezprzewodowo w standardzie IEEE 802.11g. Na uwagę zasługuje czterokrotny zoom cyfrowy, możliwość przechwytywania 30 klatek na sekundę oraz opcja domowego monitoringu. Dzięki silniczkom, wbudowanemu mikrofonowi i niewielkiemu zapotrzebowaniu na światło urządzenie może stanowić alternatywę dla najprostszych systemów alarmowych. Niestety, bardzo wysoka cena stanowi barierę dla mniej zamożnych.

Cena ok. 2200 PLN

Producent D-Link

Informacjehttp://www.dlink.pl

HP Deskjet 6840

Rozwiązanie problemu kabli zalegających za drukarką kosztuje ok. 1000 zł - jest nim np. drukarka HP Deskjet 6840, którą producent wyposażył w kartę Wi-Fi 802.11g.

Instalacja drukarki jest stosunkowo prosta i nie odbiega od instalacji innych urządzeń tego rodzaju. Zarządza się nią w panelu dostępnym z poziomu przeglądarki WWW. Urządzenie obsługuje nie tylko przestarzały standard zabezpieczeń WEP, ale również WPA.

W wypadku drukowania tekstu Deskjet 6840 nie zawsze zachwyca jakością, natomiast odwzorowane na papierze fotograficznym obrazy są nienagannie, oczywiście jak na urządzenie tej klasy.

Pod względem szybkości drukowania nie widać różnic między pracą w trybie 802.11g a funkcjonowaniem po podłączeniu przez port USB 2.0.

Cena ok. 200 USD

Producent Hewlett-Packard

Informacjehttp://www.hp.pl

Linksys Wireless-G Range Expander

Range Expander to ciekawe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie ściany są zbyt grube, aby przepuścić sygnał. Wystarczy podłączyć je do prądu i umieścić w pobliżu granicy stref zasięgu. Urządzenie odbiera wszystkie docierające do niego sygnały, wzmacnia je i nadaje z powrotem w przestrzeń. Przyda się, gdy kupowanie bardziej skomplikowanych repeaterów lub dodatkowych punktów dostępowych nie ma sensu, czyli np. w domkach jednorodzinnych czy restauracjach. Funkcjonuje na tyle sprawnie, że po jego podłączeniu z pewnością dostrzeżemy w okolicy kilka dodatkowych sieci.

Cena ok. 90 USD

Producent Linksys

Informacje http://www.linksys.com