Co zrobić z głośnym pecetem? - cz. 2

Wiele komputerów buczy i warkocze, nie zważając na wytwarzany przez siebie hałas. Czy można jakoś wyciszyć swój komputer?

Etap 3. Dobra wentylacja. Zadbaj o to, aby wewnątrz obudowy była dobra cyrkulacja powietrza. W ten sposób w obudowie będzie panowała niska temperatura, a prąd powietrza będzie na tyle schładzał wszystkie podzespoły, że ani wentylator zasilacza, ani wentylator procesora nie będą musiały pracować na podwyższonych obrotach. Najlepiej zainwestować w dwa duże wentylatory obudowy pracujące z niską prędkością obrotową, które zapewnią optymalną cyrkulację powietrza. Stosowne modele obracają się ok. 1200 razy na minutę i nie są głośniejsze niż 10 dB. Specyfikacja ATX w obudowach stojących (ATX Tower) przewiduje wlot powietrza w dolnej części na przedniej ścianie obudowy, zaś wylot na środku lub na górze tylnej ściany obudowy. Aby umożliwić lepsze cyrkulowanie powietrza, pospinaj wiązki kabli opaskami zaciskowymi (można je nabyć w każdym markecie budowlanym).

Etap 4. Cichsze podzespoły. Stary lub tani zasilacz wypsoażony w mały, 40-milimetrowy wentylator bez termoregulacji może być źródłem nie lada hałasu. Jeśli właśnie taki jest zainstalowany w twoim pececie, warto wymienić go na nowszy, lepszy model.

Nowoczesne napędy DVD działają wyjątkowo cicho. Starszy model możesz wyciszyć, redukując prędkość obrotową za pomocą programu CD Bremse (dostępny pod tym adresem internetowym).

Na głośne wentylatory karty graficznej może pomóc zmiana ustawień w oprogramowaniu dołączanym przez producenta. Alternatywnie można ją wyposażyć w lepszy wentylator lub zainwestować w kartę z pasywnym chłodzeniem (pod warunkiem, że możesz się obyć bez gier).

Etap 5. Czynności końcowe. Gdy zakończysz optymalizowanie, powinieneś zmierzyć temperaturę w komputerze, aby sprawdzić, czy się nie przegrzewa. Nowoczesne podzespoły są wyposażone w stosowne sensory, które odczytuje się za pomocą oprogramowania dołączonego przez producenta płyty głównej lub bezpłatnego HW Monitor (dostępny pod tym adresem). Temperatura na płycie głównej powinna leżeć poniżej 50 stopni, a najlepiej poniżej 40 stopni. Procesor nie powinien nagrzewać się przy maksymalnym obciążeniu więcej niż 60 stopni. Wrażliwym elementem są twarde dyski, bo osiągają swój limit na poziomie od 50 do 60 stopni. Nowoczesne karty graficzne osiągają przeważnie temperaturę rzędu 65 - 70 stopni Celsjusza.


Zobacz również