CodeGear Delphi 2007 dla Visty i PHP

Firma CodeGear, wydzielona część Borland Software odpowiadająca za rozwój narzędzi deweloperskich, udostępniła dzisiaj nowe produkty. Delphi 2007 for Win32 wprowadza wsparcie dla nowego systemu Windows Vista, a także obsługę zdobywającej ostatnio dużą popularność technologii AJAX. Oprócz tego firma zaprezentowała całkowicie nowy produkt do tworzenia aplikacji webowych z wykorzystaniem PHP.

Delphi 2007 for Win32, dzięki wsparciu dla systemu Windows Vista, pozwala na łatwe budowanie aplikacji wykorzystujących interfejs Aero (oczywiście, nie porzucono obsługi starszych wersji systemów z rodziny Windows i narzędzie może posłużyć także do tworzenia rozwiązań dla Windows XP czy Windows 2000). Narzędzie posiada nową architekturę DBX 4, która doskonale sprawdza się z najnowszymi rozwiązaniami bazodanowymi, jak na przykład Microsoft SQL Server, InterBase, MySQL, czy Oracle. Oprócz tego komponenty przeznaczone do budowania aplikacji webowych wyposażono w technologię AJAX, co pozwala na tworzenie dynamicznych i bogatych interfejsów użytkownika. Więcej informacji na temat znaleźć można na witrynie producenta.

CodeGear Delphi 2007 dla Visty i PHP

Delphi 2007 for Win32

Najciekawszym wydaje się tutaj właśnie Delphi for PHP. Użytkownicy otrzymują zintegrowane, wizualne środowisko do tworzenia aplikacji oraz open-source'ową bibliotekę ponad pięćdziesięciu gotowych, wizualnych komponentów do łatwiejszego budowania aplikacji webowych z wykorzystaniem PHP. Biblioteka wizualnych komponentów VCL (Visual Component Library) bazuje na popularnych, otwartych skryptach i bibliotekach PHP, takich jak Qooxdoo, Adodb, DynAPI, Smarty, XAjax, czy JSCalendar. Oczywiście użytkownicy mają możliwość budowania i integracji ze środowiskiem także własnych komponentów. Ponieważ VCL for PHP jest projektem open-source'owym, to jego kod jest ogólnie dostępny i można go znaleźć na witrynie serwisu SourceForge.

CodeGear Delphi 2007 dla Visty i PHP

Delphi for PHP

Środowisko oprócz tego oferuje zintegrowany debugger, możliwość instalowania (deployment) aplikacji w systemy Windows, Linux, czy Solaris, wsparcie dla tworzenia rozwiązań wielojęzykowych, czy bardzo ułatwione tworzenie aplikacji bazodanowych z wykorzystaniem narzędzia Data Explorer dla InterBase i MySQL. Oprócz tego sam edytor PHP jest narzędziem na wysokim poziomie, oferującym wszystkie funkcje nowoczesnych narzędzi i znacznie ułatwiającym i przyspieszającym tworzenie kodu. Więcej informacji o Delphi for PHP znaleźć można na witrynie producenta.

Oba produkty będą dostępne w przyszłym miesiącu, jednak ujawniono już ceny (można już składać zamówienia). Delphi for PHP ma kosztować 249 dolarów lub 99 USD za licencję akademicką, natomiast cena Delphi 2007 for Win32 w wersji Professional to 899 USD (upgrade 399 USD) oraz w wersji Enterprise 1999 USD (upgrade 1299 USD).

Więcej o tych, jak i innych produktach będzie można się dowiedzieć na pierwszej odbywającej się online, wirtualnej konferencji CodeRage 2007 Virtual Developer Conference, która odbędzie się w dniach 12-16 marca bieżącego roku.