CodeGear Delphi 2007 dla Visty i PHP

Firma CodeGear, wydzielona część Borland Software odpowiadająca za rozwój narzędzi deweloperskich, udostępniła dzisiaj nowe produkty. Delphi 2007 for Win32 wprowadza wsparcie dla nowego systemu Windows Vista, a także obsługę zdobywającej ostatnio dużą popularność technologii AJAX. Oprócz tego firma zaprezentowała całkowicie nowy produkt do tworzenia aplikacji webowych z wykorzystaniem PHP.

Delphi 2007 for Win32, dzięki wsparciu dla systemu Windows Vista, pozwala na łatwe budowanie aplikacji wykorzystujących interfejs Aero (oczywiście, nie porzucono obsługi starszych wersji systemów z rodziny Windows i narzędzie może posłużyć także do tworzenia rozwiązań dla Windows XP czy Windows 2000). Narzędzie posiada nową architekturę DBX 4, która doskonale sprawdza się z najnowszymi rozwiązaniami bazodanowymi, jak na przykład Microsoft SQL Server, InterBase, MySQL, czy Oracle. Oprócz tego komponenty przeznaczone do budowania aplikacji webowych wyposażono w technologię AJAX, co pozwala na tworzenie dynamicznych i bogatych interfejsów użytkownika. Więcej informacji na temat znaleźć można na witrynie producenta.

Delphi 2007 for Win32

Delphi 2007 for Win32

Najciekawszym wydaje się tutaj właśnie Delphi for PHP. Użytkownicy otrzymują zintegrowane, wizualne środowisko do tworzenia aplikacji oraz open-source'ową bibliotekę ponad pięćdziesięciu gotowych, wizualnych komponentów do łatwiejszego budowania aplikacji webowych z wykorzystaniem PHP. Biblioteka wizualnych komponentów VCL (Visual Component Library) bazuje na popularnych, otwartych skryptach i bibliotekach PHP, takich jak Qooxdoo, Adodb, DynAPI, Smarty, XAjax, czy JSCalendar. Oczywiście użytkownicy mają możliwość budowania i integracji ze środowiskiem także własnych komponentów. Ponieważ VCL for PHP jest projektem open-source'owym, to jego kod jest ogólnie dostępny i można go znaleźć na witrynie serwisu SourceForge.

Delphi for PHP

Delphi for PHP

Środowisko oprócz tego oferuje zintegrowany debugger, możliwość instalowania (deployment) aplikacji w systemy Windows, Linux, czy Solaris, wsparcie dla tworzenia rozwiązań wielojęzykowych, czy bardzo ułatwione tworzenie aplikacji bazodanowych z wykorzystaniem narzędzia Data Explorer dla InterBase i MySQL. Oprócz tego sam edytor PHP jest narzędziem na wysokim poziomie, oferującym wszystkie funkcje nowoczesnych narzędzi i znacznie ułatwiającym i przyspieszającym tworzenie kodu. Więcej informacji o Delphi for PHP znaleźć można na witrynie producenta.

Oba produkty będą dostępne w przyszłym miesiącu, jednak ujawniono już ceny (można już składać zamówienia). Delphi for PHP ma kosztować 249 dolarów lub 99 USD za licencję akademicką, natomiast cena Delphi 2007 for Win32 w wersji Professional to 899 USD (upgrade 399 USD) oraz w wersji Enterprise 1999 USD (upgrade 1299 USD).

Więcej o tych, jak i innych produktach będzie można się dowiedzieć na pierwszej odbywającej się online, wirtualnej konferencji CodeRage 2007 Virtual Developer Conference, która odbędzie się w dniach 12-16 marca bieżącego roku.