Cognos na Blackberry w I połowie 2007 r.

Według przedstawicieli firmy Cognos wkrótce 3/4 menedżerów będzie pracować głównie poza biurem, co oznacza, że będą musieli podejmować decyzje z dala od swoich biurek. Na tę okoliczność firma szykuje specjalną wersję swoich narzędzi analitycznych - Cognos 8 Go! Mobile. Według informacji agencji Reuters ujrzą one światło dzienne w pierwszej połowie 2007 r.

Rozwój narzędzi Cognos 8 Go! Mobile trwał kilka lat. Cognos tłumaczy to tym, że chciał utrzymać funkcjonalność swojego oprogramowania pomimo istotnych różnic w sposobie korzystania i możliwości urządzeń mobilnych w porównaniu z komputerami biurkowymi. Do wymogów użytkowych dochodzą ponadto wymagania związane z komunikacją po łączach o różnej jakości oraz zabezpieczeniem poufności i bezpieczeństwa danych.

Kanadyjska firma wybrała już platformę, na której zadebiutuje pakiet Cognos 8 Go! Mobile - będą to urządzenia Blackberry firmy Research In Motion. RIM pozwolił Cognosowi zgłębić niuanse wymagań technicznych i użytkowych, jakie stawiają klienci korporacyjni. Nie jest też tajemnicą, że RIM wciąż cieszy się wielką popularnością wśród użytkowników biznesowych.

Oprogramowanie Cognos 8 Go! Mobile jest obecnie na etapie testów. Wiadomo, że może automatycznie pracować w trybie offline (a więc obsługuje synchronizację), że aktywnie zarządza wykorzystaniem pasma sieci bezprzewodowej, że szyfruje dane przechowywane na lokalnym nośniku i że zawiera zabezpieczenia w postaci haseł i współpracuje z zewnętrznymi zabezpieczeniami elektronicznymi.

Cognos juz zapowiada, że gdy wszystko pójdzie dobrze, w następnej kolejności pojawi się wersja dla Windows Mobile oraz dla systemów Symbian (m.in. Nokia i Sony Ericsson) - prawdopodobnie jeszcze przed końcem 2007 r. Ceny licencji nie zostały jeszcze ujawnione.