Cold Zero The Last Stand

Nadciąga nowa mieszanka gatunków. Ciekawe, czy okaże się wybuchowa, czy też ciężkostrawna?


Nadciąga nowa mieszanka gatunków. Ciekawe, czy okaże się wybuchowa, czy też ciężkostrawna?

Coraz częściej mamy do czynienia z grami, które trudno zakwalifikować do jednego gatunku. Na rynku jest mnóstwo dobrych produktów, twórcy próbują więc stworzyć gry będące na przykład połączeniem strategii, RPG i akcji. Problem w tym, że umiejętne wymieszanie kilku kanonów jest bardzo trudne. Tym razem zadania tego podjęła się polska firma Drago Entertainment. Zespół ten istnieje od 1995 roku, a jego członkowie mają na koncie pracę przy takich grach, jak Jack Orlando i Earth 2140. Z efektami wysiłków rodzimych programistów zapoznasz się niedługo, po zagraniu w ich najnowszą produkcję: Cold Zero: The Last Stand.

Łyżką czy widelcem?

Cold Zero The Last Stand

Przykład interakcji z otoczeniem. Beczka trafiona pociskiem eksploduje i zadaje obrażenia wszystkim postaciom znajdującym się w pobliżu.

Właśnie, czym to jeść? Cold Zero będzie połączeniem gry akcji z przygodą i strategią. Do tego można dodać jeszcze trochę taktyki, a la Commandos i widok TPP. Co ciekawe, postać będzie rozwijała się tak jak w grach RPG. To trochę dziwne połączenie, lecz wszystko wskazuje na to, że doczekasz się ciekawej gry.

Złośliwy los

W Cold Zero wcielisz się w Johna. Gość był niegdyś snajperem w jednostce SWAT. Traf chciał, że podczas jednej z akcji, w której brał udział, zginął zakładnik. W elitarnych jednostkach taka wpadka kończy się zwolnieniem z pracy. Po porażce życiowej John postanawia otworzyć prywatne biuro detektywistyczne. Niestety, słaba koniunktura rynkowa i brak funduszy zmuszają go do wyprowadzki do tańszej dzielnicy. Bohater podejmuje się coraz brudniejszych zleceń. I zadziera z mafią. To kolejny pech, gdyż jego wróg jest potężny i zorganizowany, bezwzględny i nieprzebierający w środkach. Chcąc nie chcąc, John przystaje na współpracę z przestępcami, co sprawia, że wpada w jeszcze większe tarapaty. Można by więc powiedzieć z całą pewnością, że kłopoty to właśnie specjalność Johna.

Z bronią dookoła świata

Dzięki tobie bohater ma szansę wydostać się z bagna, w którym utknął po uszy. Wcielisz się zatem w Johna i będziesz sterował nim w trakcie 16 różnorodnych misji. Każda z nich rozegra się na ogromnej mapie. Zwiedzisz między innymi europejskie miasta i południowoamerykańską dżunglę. Przeniesiesz się do tajnych obozów militarnych na Bliskim Wschodzie, w których przebywają islamiści i inni popaprańcy, oraz do kopalni w rosyjskiej tajdze. Podczas gry pojawi się około 100 rodzajów broni, wśród których każdy maniak-militarysta lub niedoszły komandos znajdzie coś dla siebie. Dostępny arsenał jest ogromny, poczynając od noży, poprzez pistolety, kończąc na ciężkich karabinach maszynowych. Możliwa będzie także modyfikacja pukawek poprzez dołączanie tłumików, większych magazynków i tym podobnych gadżetów.

Rozgrywka

Sposób rozgrywki ma przypominać połączenie gier z serii Commandos i drugiej części Jagged Alliance. Plansze gry będą przedstawione w rzucie izometrycznym. Silnik Cold Zero jest jednak trójwymiarowy, a to umożliwia obracanie obrazu o pełne 360 stopni. Styl rozgrywki ma zależeć tylko od ciebie. Bogactwo uzbrojenia i ukształtowanie terenu stwarzają okazję do opracowania różnych sposobów eliminowania wroga. Wielbiciele szybkiej akcji i hektolitrów krwi wybiorą gung ho i rozstrzelają przeciwników, ci zaś, którzy lubią pozostawać w cieniu, zaatakują po cichu i znienacka. Autorzy zapowiadają, że zręczni gracze będą mogli wykonać niektóre zadania nawet bez wchodzenia z przeciwnikiem w pogawędki polegające na wysyłaniu do siebie świszczących kulek kalibru 9 lub 7,62 mm. Ułatwieniem w poruszaniu się po rozległym terenie będzie podręczna mapa. Dołączony do niej system PDA podpowie ci od razu, jakie są cele misji i gdzie mniej więcej mogą się znajdować przeciwnicy. Działa on w taki sposób, że po nakierowaniu kursora na dane zadanie, na mapie terenu podświetli się lokacja, do której powinieneś się udać. Takie rozwiązanie zapobiegnie bezsensownemu włóczeniu się po niebezpiecznej okolicy i pozwoli uniknąć dłużyzn. Cele misji mają być zróżnicowane. Oprócz tradycyjnych: idź, zabij, wróć i zapomnij, pojawią się misje, w których będziesz ratował zakładników, likwidował niewygodne osoby i wykradał tajne informacje.

Cold Zero: The Last Stand

Marcin Pietrak: Pomysł tyle dobry, co odważny. Po zarzuceniu prac nad Jagged Alliance 3, Cold Zero ma szansę zainteresować fanów serii. Nie jest to co prawda taktyczna strategia w czystej postaci, ale podobieństwo widać z daleka. Zastanawia mnie tylko po co w coraz większej liczbie gier na siłę jest zamieszczany tryb multiplayer. Widać pamiętne doświadczenia z Konunga nie wystarczają. Polski wydawca CD Projekt zapowiada wydanie Cold Zero w serii Extra Gra, a co za tym idzie cena powinna być przystępna.

Gatunek TPP/action/tactical/adventure

Premiera 14 sierpnia 2003

Producent JoWood

Wrażenia dobre