Colorovo: Dwa nowe tanie polskie tablety - do pracy i do zabawy

Sprzedaż tabletów w Polsce ma wzrosnąć w 2014 roku o 44% w stosunku do roku 2013. Być może część z tego wzrostu przypadnie też na produkty Colorovo. Polski producent związany z firmą ABC Data właśnie zaprezentował dwa nowe tablety, którymi chce zawojować polski rynek - jeden do pracy, a drugi do zabawy.

Właściwiej byłoby chyba jednak ująć to w następujący sposób - jeden do intensywnej pracy, a drugi dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tabletem i nie do końca wiedzą do czego będą go wykorzystywać.

Oba urządzenia oczywiście różnią się ceną. CityTab Lite 2.1 to koszt około 249 złotych na półce. Sugerowana cena CityTab Vision to już natomiast 699 złotych. Dość bezpiecznie można założyć, że różnica poziomów cenowych obrazuje także rozziew między potencjałem i składem obu urządzeń.

Colorovo: Dwa nowe tanie polskie tablety - do pracy i do zabawy

fot. Colorovo / Tablet Colorovo CityTab Lite 2.1

CityTab Lite 2.1 to tablet o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 800x480 pikseli, wyposażony w podstawowy dwurdzeniowy procesor Rockchip RK 3026 o taktowaniu 2x1GHz, oparty o architekturę oszczędnego układu ARM Cortex A9, oraz grafikę Mali-400MP2. Ponadto, w tablecie zainstalowano moduł WiFi, baterię o pojemności 2500 mAh, skierowaną na użytkownika kamerę o rozdzielczości 0,3 mpix, oraz gniazdo kart MicroSD, umożliwiające rozbudowę wewnętrznej, liczącej 4 GB pamięci nawet o dodatkowe 32 GB.

Jak określa to sam producent tabletu, taka konfiguracja pozwoli na odtwarzanie multimediów, czy korzystanie z zaawansowanych graficznie gier. Maciej Michalski z Colorovo twierdzi:

„Colorovo CityTab Lite 2.1 to znakomita propozycja dla każdego, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z tabletami i poszukuje sprawdzonego, wydajnego rozwiązania w korzystnej cenie. Nasz nowy tablet gwarantuje dobrą wydajność i komfort pracy z urządzeniem w bardzo korzystnej cenie.”

Colorovo: Dwa nowe tanie polskie tablety - do pracy i do zabawy

fot. Colorovo / Colorovo CityTab Vision 7,85

Dużo ciekawszym urządzeniem jest Vision 7,85. Tablet został wyposażony zarówno w wewnętrzny modem 3G, jak i moduł GPS. Można więc bez problemu korzystać z niego także w drodze i nie tylko do czytania e-booków, oraz grania w proste gry.

Barwniej też rysują się inne podzespoły Visiona. Prawie 8 calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1024x768 pikseli ma pozwalać w miarę komfortowo korzystać z wbudowanego pakietu biurowego "kompatybilnego z MS Office", ale także i oglądać filmy.

W tym ostatnim ma pomóc czterordzeniowy procesor MediaTek MTK 8389 o taktowaniu 4x1,2GHz, ośmiordzeniowy układ graficzny PowerVR SGX544MP2 i 1 GB pamięci RAM.

Michalski zachwala tablet jako urządzenie uniwersalne dzięki jego rozmiarowi i drzemiącej wewnątrz mocy obliczeniowej:

„Colorovo CityTab Vision 7,85” 3G GPS to uniwersalne urządzenie mobilne. Dzięki wydajnym podzespołom, wbudowanym modułom GPS i 3G, użytkownik ma dostęp do niezmierzonego świata multimediów i sieci społecznościowych w dowolnym, wybranym przez siebie, miejscu i czasie."

W tablecie zainstalowano też pojemniejszą baterię niż w CityTabie Lite. Tutaj mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności aż 4000 mAh.

Jedyną słabą stroną tabletu jest jego "design". Co prawda obudowa została przynajmniej w części wykonana z metalu - a mimo to całość waży około 340 gramów - ale nie zadbano o oryginalny wygląd. Istnieje spore ryzyko, że na półce z innymi, nawet tańszymi urządzeniami, CityTab Vision nie będzie zanadto wyróżniał. Oczywiście, mało prawdopodobne, aby przeszkadzało to w użytkowaniu. Z drugiej strony, to całkiem nie najgorzej wyposażony tablet kosztujący mniej niż 700 złotych. Chcieć aby do tego wyglądał jak trzy razy droższe odpowiedniki, mogłoby być pewną niesprawiedliwością.