Colorovo: Przenośna bateria z internetem? PowerBox WiFi

Wystarczy choć raz znaleźć się w sytuacji, w której już na początku dnia, gdzieś w drodze kończy nam się bateria telefonu, aby docenić przenośne akumulatory do urządzeń mobilnych. Właśnie kolejną generację tego typu urządzeń wprowadza na rynek polski producent - firma Colorovo.

PowerBox WiFi to oczywiście przenośny akumulator, drugi człon nazwy sugeruje jednak, że urządzenie ma coś wspólnego z internetem. Nie jest to wrażenie do końca mylne.

Akumulator Colorovo został wyposażony także w router WiFi, umożliwiający rozsiewanie sieci. Po chwili entuzjazmu przychodzi jednak olśnienie - w PowerBox WiFi nie ma żadnego modemu, jest za to uniwersalne gniazdo RJ45. Dystrybucja dostępu do sieci może się zatem odbywać dopiero jeśli wepniemy kabel sieciowy, albo zewnętrzny modem bezprzewodowy. Nie jest to więc ziszczenie marzeń mobilnych użytkowników - tzw. powerbank z modemem 3G i routerem WiFi w jednym. Przedstawiciel Colorovo obiecał jednak, że obie funkcje skupi dopiero kolejna generacja przenośnych akumulatorów. Póki co jednak, aby móc dzielić się siecią, trzeba najpierw zyskać do niej dostęp w inny sposób.

Maciej Michalski z Colorovo twierdzi, że to pomocna opcja:

"Często podczas wyjazdu kilku użytkowników potrzebuje w tym samym czasie skorzystać z Internetu, by np. przejrzeć pocztę, skorzystać z portali społecznościowych lub ściągnąć najnowszą wersję prezentacji konferencyjnej. Jeżeli do dyspozycji mają tylko jeden modem 3G z kartą SIM, lub np. jedno gniazdo internetu stacjonarnego, wystarczy podłączyć je do PowerBoxa, by wszyscy mogli jednocześnie korzystać z sieci. PowerBox WiFi to rozwiązanie idealne – pozwoli jednym naciśnięciem klawisza z dotychczasowego połączenia stworzyć sieć bezprzewodową i cieszyć się dostępem do internetu na dowolnej liczbie urządzeń”

Skoro już wiemy czym PowerBox nie jest, dowiedzmy się co w rzeczywistości oferuje.

Po pierwsze, PowerBox WiFi jest dość niewielkim urządzeniem (i szokująco ciężkim jak na swoje gabaryty - aż 129 gramów), o pojemności aż 5200mAh. Co prawda za mało aby naładować do pełna tablet Sony Xperia Tablet Z, ale w zupełności wystarczy do kilkukrotnego uzupełnienia energii współczesnego smartfona, zasilanego przez port USB... a duży zapas energii to duża zaleta.

Drugim ciekawym obliczem PowerBoxa WiFi jest możliwość podpięcia do niego zewnętrznego nośnika danych, np. klucza USB. Po uruchomieniu funkcji WiFi można tę dodatkową pamięć udostępnić jako dysk sieciowy/serwer plików i w ten sposób korzystać z niego nie tylko z poziomu komputera, ale także przy pomocy innych urządzeń łączących się z WiFi.

Niestety, router nie został zabezpieczony dedykowaną rezerwą energii. Należy więc pamiętać o wcześniejszym naładowaniu urządzenia. Na szczęście, w PowerBoxie znajduje się specjalne gniazdo stałego zasilania.

Colorovo kusi tez sugerowaną ceną detaliczną, oscylującą wokół 149 złotych.