Comanche 3

Czyli jak wykorzystać wszystkie przyciski z klawiatury

Czyli jak wykorzystać wszystkie przyciski z klawiatury

Comanche - supernowoczesny śmigłowiec rozpoznawczo-szturmowy Boeing-Sikorsky RAH-66. Szybki, lekki, prawie niewidoczny dla radarów, przetrwa nawet trafienie kilkoma pociskami artylerii przeciwlotniczej. Standardowe uzbrojenie to: działko 20 mm, rakiety Hydra 70 mm, pociski przeciwpancerne Hellfire (powietrze-ziemia) oraz pociski Stinger (powietrze-powietrze). Wszystkie wykorzystywane obliczenia matematyczne rządzące lotem oaz fizyka ruchu zostały przygotowane w jednym z najlepszych na świecie laboratoriów Boeing-Sikorsky. Komputerowym Comanchem lata się zupełnie jak w rzeczywistości. Innymi słowy - przygotujcie się do poważnych działań wojennych na pokładzie maszyny, która swoimi parametrami technicznymi wkracza w XXI wiek.

W pięć lat po premierze pierwszej, bestsellerowej symulacji helikoptera Comanche firma NovaLogic prezentuje nam odnowioną edycję gry - Comanche 3. Pamiętam do dziś jakim wydarzeniem na rynku gier komputerowych był o pojawienie się tego symulatora. Jak na ówczesne czasy oprawa graficzna gry była doskonałej jakości. Po raz pierwszy wykorzystano nowatorski, stworzony przez NovaLogic, system wyświetlania grafiki - Voxel Space. To właśnie dzięki niemu produkt bił na głowę wszystkie dostępne wówczas na rynku symulatory. Zachwyceni Comanchem byli chyba wszyscy, choć fani symulacji komputerowych twierdzili, że nie oddaje on w pełni realiów prawdziwego lotu. Ale przecież nikomu nie udało się jeszcze zadowolić wszystkich.

Tak jak w przypadku pierwszej części pojawienie się Comancha 3 jest wydarzeniem na rynku gier komputerowych. Tym razem oprawa graficzna jest równie doskonałej jakości. Aby ją jeszcze ulepszyć stworzono nowy system - Voxel Space 2, który pozwala na wyświetlanie najdrobniejszych nawet szczegółów terenu. Obszar nad którym latamy, w każdej z misji (a jest ich ok. 30) rozciąga się na ponad 80 mil kwadratowych!!!

Misje są bardzo zróżnicowane. Od lotów szkoleniowych, po odtworzone prawdziwe akcje bojowe przeprowadzone przez wojska amerykańskie podczas operacji Pustynna Burza. Do dyspozycji mamy również zadania "z przyszłości"... po śmierci Fidela Castro (to ten pan z nieodłącznym cygarem i w mundurze, ostatni strażnik rewolucji komunistycznej - przywódca Kuby) zwalczające się frakcje polityczne destabilizują sytuację na niezbyt odległej od USA wyspie. Władzę przejmuje wszechmocny kartel narkotykowy (!), my za sterami Comancha ze wsparciem w postaci dywizjonu Griffon udajemy się na Kubę by bronić demokracji i amerykańskiego stylu życia.

Producent wyposażył grę w dwa systemy sterowania. Jeden przeznaczony jest dla zaawansowanych graczy, dla których używanie wszystkich przycisków na klawiaturze to pestka. Drugi, uproszczony sprawi, że nawet zupełnie "zielony" pilot może wznieść się w powietrze i posłać serię z karabinu, czy rakietę w kierunku wroga. Dla wszystkich użytkowników została przygotowana doskonała podpowiedź - duży rysunek klawiatury z opisanymi na każdym przycisku funkcjami.

Program jest naprawdę świetny. Dostarcza wielu godzin rozrywki zarówno bardzo wykwalifikowanym graczom jak i zupełnie niedoświadczonym. Nie ma jednak róży bez kolców. Przy zabawie w pełnej rozdzielczości SVGA gra nie działa płynnie nawet na komputerze z procesorem Pentium 166 MHz, 16 MB RAM, a przecież doskonała grafika to podstawa. Ważna jest również karta dźwiękowa - bowiem dźwięk zrealizowano w systemie Dolby Surround!!! I znowu trzeba dokonać zakupu nowego sprzętu by rzucić się w wir, coraz lepiej wyrenderowanych, działań wojennych.

Aby dowiedzieć się więcej zajrzyjcie w Sieci pod adreshttp://www.novalogic.com. Tam bowiem kryje się oficjalna strona firmy NovaLogic.

Oprócz niej polecam także dwie strony WWW, na których znajdziecie bardzo dużo informacji o Comanche'u 3 - recenzje, patche, dema oraz porady strategiczne informujące nas jak przejść kolejne misje -http://www.ogr.com ihttp://www.gamezilla.com

Wymagania minimalne:

procesor Pentium 100 MHz, pamięć 16 MB RAM