Combo inaczej

Oprócz kompletnych zestawów kina domowego, warto zwrócić uwagę również na systemy, które można podłączyć do istniejącego odtwarzacza.

Oprócz kompletnych zestawów kina domowego, warto zwrócić uwagę również na systemy, które można podłączyć do istniejącego odtwarzacza.

Nawet jeśli mamy już odtwarzacz DVD, dobry amplituner i komplet kolumn to wydatek kolejnych kilku tysięcy złotych. Jeśli chcemy cieszyć się wielokanałowym dźwiękiem, nie uszczuplając zbytnio portfela, możemy kupić zintegrowane zestawy złożone z kolumn, wzmacniacza i dekoderów.

Dobrym pomysłem na kino domowe jest zestaw DigiTheatre DTS brytyjskiej firmy Videologic, dostępny w Polsce za niecałe 2500 zł. W skład systemu oprócz dekoderów Dolby Digital i DTS wchodzi 6-kanałowy wzmacniacz o mocy 175 W, głośnik centralny wyposażony w panel sterowania, cztery kolumienki satelitarne oraz subwoofer. Cały zestaw może sprawdzić się zarówno w połączeniu z komputerem, jak i w konfiguracji z urządzeniami stacjonarnymi.

DigiTheatre DTS

DigiTheatre DTS

Alternatywną, lecz dużo droższą propozycją jest zestaw JBL ESC333 za około 4000 zł. Pięć jednakowych, miniaturowych kolumienek podłącza się do głośnika basowego z wbudowanymi procesorami Dolby Pro Logic i Dolby Digital. Urządzenie pozwala na podłączenie dwóch źródeł cyfrowych przez złącze optolink i spdif oraz dwóch analogowych. Warto zwrócić uwagę na zaawansowane możliwości konfigurowania dźwięku - oprócz regulacji wysokich i niskich tonów, możemy ustawić głośność w każdym z 6 niezależnych kanałów oraz czas opóźnień kanałów centralnego i tylnych. System najlepiej sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie brzmienie staje się bardzo dynamiczne i swobodne, a budowana przestrzeń przenosi widza w sam środek filmu. W zestawie najbardziej brakowało dekodera DTS lub możliwości jego podłączenia - na szczęście, firma niedawno wypuściła nową wersję urządzenia, tym razem z kompletem procesorów.

Cambridge Sound Works Desktop Theatre 5.1 DTT 2500

Cambridge Sound Works Desktop Theatre 5.1 DTT 2500

Wśród systemów dedykowanych do zastosowań komputerowych, na szczególną uwagę zasługuje zestaw Cambridge SoundWorks Desktop Theatre 5.1 DTT 2500 z dekoderem Dolby Digital. Za 1550 zł otrzymujemy wzmacniacz i sześć kolumn o możliwościach zupełnie wystarczających na potrzeby prostego mini-kina domowego. Jeżeli tylko poświęcimy odpowiednio dużo czasu na odpowiednie wysterowanie 20-watowego subwoofera, mocny i pulsujący bas może nas miło zaskoczyć. Pozostałe kolumny nie szokują parametrami, ale generowany przez nie dźwięk i tak jest o wiele lepszy od tradycyjnych komputerowych głośniczków.

JBL ESC333

JBL ESC333

Użytkownicy zestawów komputerowych mają jeszcze jeden powód, by wymienić swoje brzęczące głośniczki na kompletny system z dekoderem AC-3 i wzmacniaczem. Coraz więcej gier, np. "Civilisation: Call to Power" lub "Dragon's Liar" jest realizowana z 6-kanałowym dźwiękiem, dzięki czemu interaktywna rozrywka zyskuje zupełnie nowy wymiar. Oczywiście, aby nasz komputerowy system kina domowego generował wrażenia porównywalne ze sprzętem stacjonarnym, oprócz napędu, kolumn i wzmacniacza musimy mieć jeszcze dobrej klasy sprzętowy dekoder MPEG-2. Najlepsze efekty uzyskamy, łącząc dekoder lub kartę dźwiękową ze wmacniaczem przez cyfrowe łącze SPD/IF lub Digital DIN.

Koda AM933

Koda AM933

A co z osobami, które kupiły odtwarzacz DVD z wbudowanymi dekoderami AC-3 lub DTS, a nie chcą inwestować w amplituner? Dla nich ciekawym rozwiązaniem może się okazać aktywny minizestaw Koda AM933. W cenie zaledwie 1700 zł otrzymujemy komplet kolumn z głośnikiem niskotonowym i wbudowanym wzmacniaczem wielokanałowym. W przeciwieństwie do plastikowych głośników komputerowych, kolumny Kody są wykonane bardzo solidnie, a brzmieniem mogą konkurować z wieloma droższymi propozycjami. Wzmacniacz na wprawdzie moc zaledwie 5 x 12 W plus 28 W dla głośnika niskotonowego, jednak trudno byłoby o lepsze parametry przy równie niskiej cenie. Koda to dobra propozycja dla osób o niewielkich możliwościach finansowych, które raczej nie będą planowały rozbudowy swojego zestawu w przyszłości. Wymiana samego wzmacniacza czy kolumn nie wchodzi bowiem w grę, a zastąpienie nowym całego kompletu może być zupełnie nieopłacalne.