Combo jakiego nie było

Sanyo zapowiedziało na lato nowy napęd combo, zapisujący zarówno płyty DVD, jak i CD-R. Innowacją w nowym napędzie jest wykorzystanie formatu Sony DDCD, dzięki któremu na dysku CD-R można zapisać w przypadku płyt 650 MB - 1,3 GB, a 700 MB - 1,4 GB.

Sanyo zapowiedziało na lato nowy napęd combo, zapisujący zarówno płyty DVD, jak i CD-R. Urządzenie będzie nagrywać DVD-R z prędkością 4x i DVD-RW 2x. Odczyt DVD odbywał się będzie z prędkością 16x. Płyty CD-R mają być zapisywane z prędkościami: 4x, 8x, 12x, 16x, 20x (CLV), 24x (Zone-CLV).

Dane będą odczytywane z prędkością 40x (system CAV). Innowacją w nowym napędzie combo ze stajni Sanyo jest wykorzystanie formatu Sony DDCD, dzięki któremu na dysku CD-R można zapisać w przypadku płyt 650 MB - 1,3 GB, a 700 MB - 1,4 GB.

Przed błędami zapisu krążki są chronione przez system Burn-Proof i 4 MB pamięci bufora. Pozostałe technologie wspomagające odczyt i zapis płyt to: FlexSS-BP (płynne przejścia pomiędzy prędkościami zapisu w zależności od rodzaju nośnika) oraz Shock-BP (stabilizacja płyty).Obecnie stosowane napędy Sanyo nie będą mogły rozpoznać tak nagranych płyt bez aktualizacji firmware'u. Sanyo twierdzi, że po wprowadzeniu odpowiednich aktualizacji w oprogramowaniu sterującym, inne napędy nie powinny mieć problemu z odczytywaniem krążków o podwójnej ilości danych.

Rozwiązanie Sanyo mimo że bardzo ciekawe, jest zagrożone zapowiadanym od dłuższego czasu standardem zapisu wielopoziomowego MultiLevel (ML). Nie tak dawno koncern TDK zaprezentował nagrywarkę dysków CD-R/RW, pozwalającą na zapisanie na jednej płycie aż 2 GB danych (w technologii ML).

Poza możliwością wypalania płyt ML-R i ML-RW, nowa nagrywarka (która nie otrzymała jeszcze nazwy handlowej), doskonale radzi sobie także ze standardowymi krążkami CD o pojemności 650 lub 700 MB.

Płyty jednokrotnego zapisu nagrywane są z ogromną prędkością 36x, dzięki czemu zapełnienie 2-gigabajtowego krążka ML-R trwa zaledwie 6 minut. W trybie CD-RW i ML-RW prędkość nagrywania wynosi 24x. Odczyt odbywa się zaś z prędkością 40x.

Firma zapowiedziała, że równocześnie z wprowadzeniem nagrywarki na rynek, na sklepowe półki trafią także odpowiednie nośniki (ML-R i ML-RW). Przedstawiciele TDK twierdzą, że ich cena będzie wynosiła odpowiednio 1,99 i 2,99 USD. Jeżeli wziąć do tego pod uwagę stosunkowo niewysoką cenę samego napędu (w USA cena detaliczna ma wynosić ok. 200 USD), to można spodziewać się, że już niedługo nagrywarki nawet takie jak najnowszy napęd Sanyo zaczną odchodzić w zapomnienie.


Zobacz również