Combo w salonie

Prezentujemy instalację zrealizowaną na bazie combo 5.1 amerykańskiej firmy Bose, w której rozmieszczenie poszczególnych elementów kina domowego oraz sposób ich zamocowania zostały podyktowane zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnymi. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem zastosowanym w tym systemie jest wykorzystanie jednego ekranu plazmowego do obsługi dwóch pomieszczeń: salonu i kuchni.


Prezentujemy instalację zrealizowaną na bazie combo 5.1 amerykańskiej firmy Bose, w której rozmieszczenie poszczególnych elementów kina domowego oraz sposób ich zamocowania zostały podyktowane zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnymi. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem zastosowanym w tym systemie jest wykorzystanie jednego ekranu plazmowego do obsługi dwóch pomieszczeń: salonu i kuchni.

1 Ekran

Combo w salonie

Elementy kina domowego współgrają stylistycznie z nowoczesnym wystrojem pomieszczenia.

Combo w salonie

Obrotowy uchwyt umożliwia łatwą zmianę położenia odbiornika plazmowego pioneera.

Przy realizacji tej instalacji domownikom zależało na tym, aby móc komfortowo oglądać telewizję oraz filmy z płyt DVD zarówno gdy siedzą na kanapie w salonie, jak i przy stole w kuchni. Ważne było również, aby zastosowany sprzęt, nie ograniczając funkcjonalności salonu, wkomponowywał się w zaprojektowany wystrój pomieszczenia. Ponieważ instalacja dwóch ekranów nie wchodziła w rachubę, zdecydowano się na jeden płaski telewizor umieszczony w podświetlanej wnęce na ścianie, zamontowany na specjalnie przygotowanym obrotowym uchwycie wyposażonym w silnik elektryczny, sterowanym za pomocą pilota. Dzięki temu rozwiązaniu można łatwo zmieniać położenie odbiornika, dopasowując jego ustawienie do miejsca, z którego użytkownicy będą go oglądać. Wybór padł na 50" panoramiczny ekran plazmowy Pioneera - PDP 507 XD z matrycą 7. generacji o rozdzielczości 1365 x 768 pikseli, oferujący obraz o kontraście 4000:1 i jasności 1100 cd/m2. Urządzenie z bogatym zestawem gniazd (m.in. dwa złącza HDMI, komponentowe, S-Video, trzy Euroscart) oraz rozbudowanym układem poprawy obrazu (Direct Colour Filter 2) posiada dwa tunery telewizyjne - analogowy i cyfrowy. Ma także funkcję PIP, co umożliwia podgląd obrazu z drugiego źródła w wydzielonym na ekranie oknie. Dobrze wkomponowany stylistycznie w wystrój salonu odbiornik nie ma własnych głośników, ale jego uruchomienie automatycznie włącza combo Bose Lifestyle 28, umożliwiając odbiór fonii na kolumnach zestawu.

Założenia

W tym przypadku nie chodziło o stworzenie systemu kina domowego w pomieszczeniu przeznaczonym wyłącznie do oglądania filmów. Salon o powierzchni ok. 30 m2, połączony z aneksem kuchennym, domownicy chcieli wyposażyć tak, by nie ograniczając jego funkcjonalności, możliwe było w nim organizowanie seansów filmowych z dźwiękiem przestrzennym. Jednocześnie zależało im na tym, aby wkomponowany stylistycznie w wystrój salonu odbiornik służył do oglądania telewizji także wtedy, gdy domownicy są w kuchni. Największym wyzwaniem było takie zaplanowanie sposobu zamontowania wyświetlacza, aby jeden 50" telewizor plazmowy mógł sprawnie obsługiwać oba pomieszczenia. Wymagało to bowiem zapewnienia możliwości częstej zmiany

ustawienia ekranu. Rozwiązaniem problemu okazało się zawieszenie plazmy na specjalnie przygotowanym obrotowym uchwycie ściennym. Dzięki temu, za pomocą pilota, można łatwo ustawić telewizor w położeniu dostosowanym do miejsca, z którego mieszkańcy chcą oglądać wyświetlany na nim obraz. Przy wyborze sprzętu do odtwarzania filmów z płyt DVD, zapewniającego odsłuchiwanie zapisanych na nich wielokanałowych ścieżek dźwiękowych, zdecydowano się na wykorzystanie combo 5.1 Bose Lifestyle 28 Series III. Niewielkie, nie rzucające się w oczy kolumny zestawu pasowały do wystroju salonu oferując odpowiednio mocny dźwięk. Zestaw Bose pozwala również na słuchanie radia czy muzyki z płyt CD, a także umożliwia odtwarzanie fonii przy oglądaniu telewizji na pozbawionym głośników ekranie plazmowym. Ze względu na konieczność nagłośnienia aneksu kuchennego combo rozbudowano o obsługę drugiej strefy, podłączając do niego dedykowany wzmacniacz i instalując w kuchni

dwa dodatkowe głośniki. Ponieważ zastosowany sprzęt miał być niewidoczny, jednostkę centralną Bose Lifestyle zawierającą odtwarzacz DVD i tuner radiowy ukryto za drzwiami naściennej szafy. Tu również znalazł się moduł basowy Acoustimass, wyposażony w końcówki mocy zasilające wszystkie kolumny w salonie, oraz dodatkowy wzmacniacz Bose Lifestyle SA-1 obsługujący głośniki w kuchni. Wszystkie kable podłączeniowe starannie ukryto pod tynkami.

2 Głośniki

Combo w salonie

W kuchni zainstalowano głośniki bose 151.

Combo w salonie

Tylne głośniki ustawiono na podstawkach.

Do nagłośnienia dość dużego pomieszczenia wybrano mocny, ale nie rzucający się w oczy zespół głośników, w który wyposażone jest combo Bose Lifestyle 28. W jego skład wchodzą cztery identyczne dwubryłowe konstrukcje Direct/Reflecting, horyzontalna kolumna centralna oraz aktywny subwoofer Acoustimass. Każda z niewielkich, 15-centymetrowych kolumn satelitarnych umożliwia skręcenie względem siebie dwóch modułów głośnikowych i uzyskanie spójnej sceny dźwiękowej dzięki wykorzystaniu fal odbitych. Wszystkie głośniki są ekranowane i dlatego centralny i dwa przednie mogły zostać umocowane w pobliżu telewizora, bo ich praca nie powoduje zakłóceń w wyświetlaniu obrazu. Dwa tylne efektowe ustawiono za kanapą na firmowych stojakach. Głośniki podłączono do wyposażonego w 6 wzmacniaczy aktywnego subwoofera Acoustimass ustawionego za ażurowymi drzwiami naściennej szafy. Niskotonowa kolumna jest konstrukcją bass-reflex i generuje potężny bas dobrze uzupełniający pasmo pozostałych kolumn. W kuchni pod sufitem zainstalowano dwa zespoły głośnikowe Bose 151, które zasilane są z dodatkowego wzmacniacza podłączonego do jednostki centralnej. Wszystkie połączenia starannie ukryto. Rozmieszczenie głośników gwarantuje pełny odbiór wielokanałowych ścieżek dźwiękowych przy oglądaniu filmów w salonie, tzn. gdy telewizor ustawiony jest płasko na ścianie. Dodatkowe kolumny w kuchni dobrze nagłaśniają to pomieszczenie, umożliwiając słuchanie muzyki odtwarzanej z combo czy fonii przy oglądaniu telewizji.

Zastosowany sprzęt:

  • Telewizor plazmowy Pioneer PDP 507 XD ok. 19 000 zł
  • Combo 5.1 Bose Lifestyle 28 ok. 16 000 zł
  • Uchwyt elektryczny ekranu z pilotem ok. 4500 zł
  • Uchwyty do głośników Bose (3 szt.) ok. 300 zł
  • Stojaki Bose (2 szt.) ok. 500 zł
  • Głośniki w kuchni Bose 151 (2 szt. ) ok. 1400 zł
  • Wzmacniacz 2 strefy Bose Lifestyle SA-1ok. 1300 zł
  • Pilot uniwersalny Bose PMC II ok. 1000 zł
  • Suma ok. 44 000 zł