Combofix - opis programu i instrukcja użycia

Combofix to darmowy i niezwykle skuteczny program do usuwania z komputera wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania. Stosuje się go wtedy, gdy inne programy zawodzą i nie potrafią poradzić sobie z likwidacją zagrożeń.

Combofix nie wymaga instalacji. Do uruchomienia potrzebuje uprawnień administratora. Praca z nim odbywa się za pośrednictwem tekstowego interfejsu, podobnego do systemowej linii poleceń.

Program ten, po jego uruchomieniu, tworzy kopię zapasową danych, które można przywrócić w wypadku niepowodzenia działań przez niego prowadzonych. Następnie dokładnie skanuje on system operacyjny i automatycznie usuwa napotkane zagrożenia - szkodliwe pliki i infekcje komputerowe. Cała operacja trwa kilkanaście minut, w zależności od posiadanego sprzętu i stopnia zainfekowania maszyny. Proces ten nie wymaga żadnych interakcji ze strony użytkownika. W jego trakcie może dojść do dziwnych zachowań systemu, takich jak na przykład znikanie ikon z pulpitu. Nie należy się tym przejmować - są to sytuacje chwilowe. Na zakończenie aplikacja generuje szczegółowy log tekstowy. Zawiera on cenne informacje, które pozwolą doświadczonej osobie na zdiagnozowanie i usunięcie wirusów, których program nie był w stanie zlikwidować.

Combofix silnie ingeruje w system operacyjny, usługi i pliki. Nie jest więc programem zalecanym dla początkujących użytkowników komputera. Tacy powinni poprosić o pomoc na specjalistycznych forach internetowych poświęconych bezpieczeństwu i walce ze szkodnikami takich jak na przykład Fixitpc.

Aplikacja ta jest przeznaczona tylko i wyłącznie na następujące wersje systemu Windows: Windows XP (32-bit), Windows 2000 (32-bit), Windows Vista (32-bit/64-bit) i Windows 7 (32-bit/64-bit).

Instrukcja używania narzędzia ComboFix

Uwaga!

  • Przed pobraniem i uruchomieniem programu należy wyłączyć oprogramowanie antywirusowe, które może zakłócić jego działanie lub błędnie wykryć w nim zagrożenie.
  • Należy również całkowicie odinstalować oprogramowanie emulujące wirtualne napędy, takie jak Deamon Tools lub Alcohol.
  • Wymagane jest także zamknięcie wszystkich otwartych aplikacji, w tym także przeglądarki internetowej.
  • Program po uruchomieniu kasuje dane z kosza, tymczasowych folderów przeglądarki i systemy, więc w razie potrzeby należy skopiować potrzebne nam pliki do innego folderu.

ComboFix pobieramy tylko i wyłącznie ze strony jego autora:

http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

Ściągnięty instalator programu zapisujemy na przykład na pulpicie i uruchamiamy dwuklikiem. Następnie zezwalamy aplikacji na wprowadzenie zmian na komputerze klikając tak w oknie kontroli konta użytkownika.

Combofix wymaga uprawnień administratora

Combofix wymaga uprawnień administratora

Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie zrzeczenia się gwarancji na oprogramowanie.

Licencja użytkowania Combofixa

Licencja użytkowania Combofixa

W tym momencie rozpocznie się proces instalacji Combofixa na dysku twardym komputera.

Instalacja programu

Instalacja programu

Po zakończeniu instalacji program rozpocznie swoje działanie. Na początku zostanie utworzony punkt przywracania systemu, a następnie aplikacja stworzy kopię zapasową rejestru systemowego.

Combofix rozpoczyna pracę

Combofix rozpoczyna pracę

Następnie Combofix rozpocznie skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożeń. Może to zająć dłuższą chwilę. Wykryte zagrożenia zostaną automatycznie usunięte.

Aplikacja skanuje komputer w poszukiwaniu zainfekowanych plików

Aplikacja skanuje komputer w poszukiwaniu zainfekowanych plików

Po zakończeniu tego procesu program wygeneruje log podsumowujący całe swoje działanie.

Log wygenerowany przez Combofix po zakończeniu pracy

Log wygenerowany przez Combofix po zakończeniu pracy

Ostatnim krokiem jest poprawne odinstalowanie Combofixa, które usunie zarówno program jak i zawartość jego kwarantanny. W tym celu należy nacisnąć przycisk Start i w polu wyszukiwania (w przypadku systemu Windows XP należy wybrać z menu Uruchom...) wpisać combofix /uninstall oraz zatwierdzić operację wciskając enter.

Jeżeli coś pójdzie nie tak (przykładowo system operacyjny nie będzie startował) można skorzystać z utworzonego punktu przywracania i przywrócić system do stanu sprzed uruchomienia Combofixa. Do tego celu będzie potrzebna płyta z Windowsem. Należy uruchomić ponownie komputer, włożyć nośnik do napędu i w BIOS'ie ustawić bootowanie na napęd CD/DVD. Rozpocznie się ładowanie instalatora systemu Windows (komunikat Windows is loading files...). Po jego zakończeniu pokaże nam się menu, z którego wybieramy Dalej.

przywracanie systemu 1

przywracanie systemu 1

Na kolejnym ekranie klikamy Napraw komputer.

przywracanie systemu 2

przywracanie systemu 2

Z opcji odzyskiwania systemu wybieramy pierwszą opcję - użycie narzędzi odzyskiwania i klikamy Dalej.

przywracanie systemu 3

przywracanie systemu 3

Z dostępnych opcji odzyskiwania klikamy na Przywracanie systemu.

przywracanie systemu 4

przywracanie systemu 4

W ostatnim kroku wystarczy wybrać punkt przywracania systemu i poczekać na zakończenie procesu. Po zresetowaniu komputera system powinien normalnie wystartować.