Combofix - opis programu i instrukcja użycia

Combofix to darmowy i niezwykle skuteczny program do usuwania z komputera wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania. Stosuje się go wtedy, gdy inne programy zawodzą i nie potrafią poradzić sobie z likwidacją zagrożeń.

Combofix nie wymaga instalacji. Do uruchomienia potrzebuje uprawnień administratora. Praca z nim odbywa się za pośrednictwem tekstowego interfejsu, podobnego do systemowej linii poleceń.

Program ten, po jego uruchomieniu, tworzy kopię zapasową danych, które można przywrócić w wypadku niepowodzenia działań przez niego prowadzonych. Następnie dokładnie skanuje on system operacyjny i automatycznie usuwa napotkane zagrożenia - szkodliwe pliki i infekcje komputerowe. Cała operacja trwa kilkanaście minut, w zależności od posiadanego sprzętu i stopnia zainfekowania maszyny. Proces ten nie wymaga żadnych interakcji ze strony użytkownika. W jego trakcie może dojść do dziwnych zachowań systemu, takich jak na przykład znikanie ikon z pulpitu. Nie należy się tym przejmować - są to sytuacje chwilowe. Na zakończenie aplikacja generuje szczegółowy log tekstowy. Zawiera on cenne informacje, które pozwolą doświadczonej osobie na zdiagnozowanie i usunięcie wirusów, których program nie był w stanie zlikwidować.

Combofix silnie ingeruje w system operacyjny, usługi i pliki. Nie jest więc programem zalecanym dla początkujących użytkowników komputera. Tacy powinni poprosić o pomoc na specjalistycznych forach internetowych poświęconych bezpieczeństwu i walce ze szkodnikami takich jak na przykład Fixitpc.

Aplikacja ta jest przeznaczona tylko i wyłącznie na następujące wersje systemu Windows: Windows XP (32-bit), Windows 2000 (32-bit), Windows Vista (32-bit/64-bit) i Windows 7 (32-bit/64-bit).

Instrukcja używania narzędzia ComboFix

Uwaga!

  • Przed pobraniem i uruchomieniem programu należy wyłączyć oprogramowanie antywirusowe, które może zakłócić jego działanie lub błędnie wykryć w nim zagrożenie.
  • Należy również całkowicie odinstalować oprogramowanie emulujące wirtualne napędy, takie jak Deamon Tools lub Alcohol.
  • Wymagane jest także zamknięcie wszystkich otwartych aplikacji, w tym także przeglądarki internetowej.
  • Program po uruchomieniu kasuje dane z kosza, tymczasowych folderów przeglądarki i systemy, więc w razie potrzeby należy skopiować potrzebne nam pliki do innego folderu.

ComboFix pobieramy tylko i wyłącznie ze strony jego autora:

http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/

Ściągnięty instalator programu zapisujemy na przykład na pulpicie i uruchamiamy dwuklikiem. Następnie zezwalamy aplikacji na wprowadzenie zmian na komputerze klikając tak w oknie kontroli konta użytkownika.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

Combofix wymaga uprawnień administratora

Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie zrzeczenia się gwarancji na oprogramowanie.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

Licencja użytkowania Combofixa

W tym momencie rozpocznie się proces instalacji Combofixa na dysku twardym komputera.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

Instalacja programu

Po zakończeniu instalacji program rozpocznie swoje działanie. Na początku zostanie utworzony punkt przywracania systemu, a następnie aplikacja stworzy kopię zapasową rejestru systemowego.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

Combofix rozpoczyna pracę

Następnie Combofix rozpocznie skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożeń. Może to zająć dłuższą chwilę. Wykryte zagrożenia zostaną automatycznie usunięte.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

Aplikacja skanuje komputer w poszukiwaniu zainfekowanych plików

Po zakończeniu tego procesu program wygeneruje log podsumowujący całe swoje działanie.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

Log wygenerowany przez Combofix po zakończeniu pracy

Ostatnim krokiem jest poprawne odinstalowanie Combofixa, które usunie zarówno program jak i zawartość jego kwarantanny. W tym celu należy nacisnąć przycisk Start i w polu wyszukiwania (w przypadku systemu Windows XP należy wybrać z menu Uruchom...) wpisać combofix /uninstall oraz zatwierdzić operację wciskając enter.

Jeżeli coś pójdzie nie tak (przykładowo system operacyjny nie będzie startował) można skorzystać z utworzonego punktu przywracania i przywrócić system do stanu sprzed uruchomienia Combofixa. Do tego celu będzie potrzebna płyta z Windowsem. Należy uruchomić ponownie komputer, włożyć nośnik do napędu i w BIOS'ie ustawić bootowanie na napęd CD/DVD. Rozpocznie się ładowanie instalatora systemu Windows (komunikat Windows is loading files...). Po jego zakończeniu pokaże nam się menu, z którego wybieramy Dalej.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

przywracanie systemu 1

Na kolejnym ekranie klikamy Napraw komputer.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

przywracanie systemu 2

Z opcji odzyskiwania systemu wybieramy pierwszą opcję - użycie narzędzi odzyskiwania i klikamy Dalej.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

przywracanie systemu 3

Z dostępnych opcji odzyskiwania klikamy na Przywracanie systemu.

Combofix - opis programu i instrukcja użycia

przywracanie systemu 4

W ostatnim kroku wystarczy wybrać punkt przywracania systemu i poczekać na zakończenie procesu. Po zresetowaniu komputera system powinien normalnie wystartować.