Comboświaty

Nazwa combo AV oznacza kompletny zintegrowany system audiowizualny, który po podłączeniu do ekranu zamienia pokój mieszkalny w salkę kinową. Test zestawów: PIONEER HDT-5 i PIONEER NS-DV55.

Nazwa combo AV oznacza kompletny zintegrowany system audiowizualny, który po podłączeniu do ekranu zamienia pokój mieszkalny w salkę kinową. Systemy takie powstają według różnych koncepcji. Najczęściej spotykamy amplitunery z wbudowanym DVD i miniwieże z napędem DVD.

Firma Pioneer ma w swojej ofercie zestawy zbudowane w oparciu o obie koncepcje. Tańszy zestaw składa się z amplitunera, w który wbudowano 5-płytowy napęd DVD typu karuzela. Dołączono do niego system 5 jednodrożnych kolumn oraz pasywny subwoofer. W skład droższego zestawu wchodzi jednostka sterująca, napęd DVD z 5 końcówkami mocy oraz zestaw 5 dwudrożnych kolumn i aktywny subwoofer. Dodatkowo zestaw ten można uzupełnić odtwarzaczem minidysków lub magnetofonem kasetowym.

PIONEER HDT-5

W zestawach combo 5-płytowa karuzela jest dość rzadkim rozwiązaniem. Firma Pioneer zamontowała jednak taki mechanizm w systemie do kina domowego, aby zapewnić użytkownikom jak najwięcej wygody związanej z wymianą filmów. Również instalacja i konfiguracja kina domowego opartego o system HDT-5 jest bardzo prosta i bezproblemowa. A kolorowe znaczniki zamontowane na gniazdach głośnikowych i kablach minimalizują możliwość popełnienia pomyłki.

Srebrna obudowa, w której umieszczono wszystkie układy elektroniczne, do złudzenia przypomina odchodzący w zapomnienie odtwarzacz LD. Dzieje się tak za sprawą szerokiej szuflady, która po wysunięciu odsłania 5-płytową zmieniarkę. Z jej pomocą możemy odtwarzać płyty DVD, CD i VCD, jak również ich nagrywalne odpowiedniki. Pięciokanałowy wzmacniacz dostarcza do kolumn przednich 2 x 80 W, a do głośników centralnego i tylnych po 30 W. Całość uzupełnia w zakresie najniższych częstotliwości subwoofer pasywny o mocy 80 W, oparty na 160-milimetrowym głośniku. W urządzeniu zamontowano dekodery Dolby ProLogic (analogowy) oraz AC-3 i DTS (cyfrowe). Zastosowane przetworniki audio C/A sterowane są zegarem o częstotliwości 96 kHz, a odczytywane pliki mają rozdzielczość 24 bitów. Przed układami wzmacniaczy sygnał przechodzi przez procesor DSP, który umożliwia symulację 9 pól dźwiękowych. Zastosowana w napędzie głowica jest układem dwulaserowym. Odczytany z płyty sygnał wizyjny obrabiany jest przez 10-bitowy przetwornik, pracujący z częstotliwością 27 MHz. Połączenie combo z telewizorem możemy zrealizować gniazdami S-Video i cinch. Zabrakło w nim, niestety, tak często stosowanego złącza scart, a zatem nie ma możliwości wyprowadzenia sygnału wideo w formacie RGB. Wszystkie zaciski głośnikowe są proste, sprężynowe, ale uniemożliwiają podłączenie kabli o przekroju większym niż 3 mm2. Podwójne gniazdo antenowe służy do odbioru sygnałów AM i FM. Tuner umożliwia zaprogramowanie 30 stacji, z których informacje tekstowe możemy odczytać dzięki układowi RDS. Zamontowano w nim również układ automatycznego wyszukiwania stacji. Jego czułość jest dobra i umożliwia odbiór zarówno z anteny zewnętrznej, jak i telewizji kablowej. W momencie gdy jednostka centralna jest przełączona w tryb standby na wyświetlaczu pojawia się zegar sprzężony z układem timera. Zamiast więc ostrego sygnału budzika posiadacza HTD-5 może budzić muzyka z ulubionej płyty bądź stacji radiowej. Dostarczony w komplecie pilot umożliwia pełną regulację parametrów. Niestety, jest to okupione obecnością bardzo dużej ilości klawiszy, co w znacznym stopniu utrudnia obsługę i wygodę stosowania. Dołączone w komplecie kolumny mają obudowy wykonane z płyty wiórowej. Zestawy przednie lewy i prawy są konstrukcjami dwudrożnymi. Reszta głośników działa jako zestawy jednodrożne, z tym że leżący poziomo moduł centralny zawiera w sobie dwa głośniki szerokopasmowe. Obudowy głośnikowe wyposażone są w otwór bass-refleksu, a na ich tylnych ściankach ponad gniazdem doprowadzającym sygnał umieszczone są zaczepy, pozwalające powiesić je na ścianie. Całość sprawia dobre wrażenie wizualne, a dostępne funkcje i elementy regulacyjne powinny sprostać wymaganiom przeciętnego miłośnika AV. Zestaw umożliwia nagłośnienie pomieszczenia do 20 m<sup>2</sup>.