Comdex 2000

Tegoroczne targi komputerowe Comdex Fall 2000 wyznaczyły kierunek - Internet bez kabli.


Tegoroczne targi komputerowe Comdex Fall 2000 wyznaczyły kierunek - Internet bez kabli.

Inwazja Internet Appliance

W dniach 13-17 listopada 2000 r. w Las Vegas w USA odbyły się targi Comdex Fall 2000. Niektórzy uważają, że w dobie Internetu taka konwencjonalna impreza nie ma już racji bytu. Jednak Jason Chudnofsky, prezes firmy Key3Media Events, organizatora targów Comdex, nie zgodził się z tą opinią. Stwierdził on: "Powierzchnia targów powiększyła się względem zeszłorocznych aż cztery razy. Teraz przekracza milion stóp kwadratowych i to najlepiej świadczy, jak szybko rozwija się ta branża. Wśród wystawców są Microsoft, Intel, EDS, Oracle, HP, Sony, Nortel, Cisco, Nokia, Ericsson, Toshiba, Dell, Gateway, Xerox, AMD, Red Hat, Caldera, Novell, Palm Computing i Handspring. Ogółem 2300 przedsiębiorstw z 18 krajów, często reprezentowanych przez najwyższe kierownictwo". Istotnie podczas tegorocznej imprezy nie zabrakło najważniejszych przedstawicieli z branży – wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Bill Gates z Microsoft, Carly Fiorina - szefowa Hewlett-Packard, Michael S. Dell - założyciel Dell Computer, Larry Ellison - prezes Oracle oraz Kurt Hellström, reprezentujący Ericssona.

Comdex 2000

Tegoroczną ekspozycję Comdex Fall 2000 podzielono na kilka obszarów technologicznych: sieci - ich budowa i bezpieczeństwo oraz przesył danych; telefony oraz komputery przenośne z dostępem do Internetu; publikowanie konwencjonalne i na potrzeby WWW; biznes internetowy oraz platformy systemowe

Tegoroczną ekspozycję podzielono na kilka obszarów technologicznych: sieci - ich budowa i bezpieczeństwo oraz przesył danych; telefony oraz komputery przenośne z dostępem do Internetu; publikowanie konwencjonalne i na potrzeby WWW; biznes internetowy oraz platformy systemowe. Na wszystkich stoiskach można było jednak zaobserwować mocne ukierunkowanie na Internet. Najczęściej powtarzanym zwrotem było "Internet Appliances", oznaczające urządzenia przenośne zapewniające bezprzewodowy dostęp do światowej sieci informatycznej. Urządzenie tego typu zaprezentowały prawie wszystkie liczące się w branży koncerny - niektóre jako webpady, czyli płaskie komputerki wielkości kartki A4 z wbudowanym odpowiednio dużym ekranem; inne jako handheldy, czyli komputery naręczne, oraz wymyślne telefony komórkowe, powoli zastępujące cyfrowych asystentów PDA.

Już w czasie przemówienia inaugurującego targi Bill Gates zademonstrował tablet PC działający pod systemem Windows. Ten przenośny komputer, zdaniem Gatesa, doskonale nadaje się do przeglądania stron WWW, ponadto rozpoznaje pismo odręczne, można go również obsługiwać głosem. Były szef Microsoftu zademonstrował także stworzony wraz z francuskim producentem urządzeń telekomunikacyjnych, firmą Sageam, komputer kieszonkowy Pocket PC, będący połączeniem palmtopa i telefonu komórkowego. Aparat korzysta z systemu GPRS, który pozwala na bezprzewodowe przesyłanie danych z prędkością 115 Kb/s. Z kolei Carly Fiorina poinformowała o zawarciu porozumienia między firmami Hewlett-Packard a Nokią. HP, znana dotąd głównie z produkcji sprzętu, m.in. drukarek, będzie dostawcą oprogramowania do telefonów, za pomocą którego aparaty komórkowe Nokii będą mogły komunikować się z różnymi urządzeniami zewnętrznymi, np. drukarkami.

Szeroką gamę telefonów komórkowych z dostępem do Internetu zaprezentowały na targach Comdex Ericsson, Motorola i Nokia. Wszystkie prezentowane modele wyposażone są w przeglądarkę i osobistego menedżera informacji. Gateway zaanonsował Connected Touch Pad, czyli obsługiwany poprzez dotyk palmtop, korzystający z procesora Crusoe firmy Transmeta. Urządzenie udostępnia usługę Instant AOL, oferowaną przez America Online. Dzięki przeglądarce Gecko firmy Netscape można za jego pomocą surfować po sieci. Lider na rynku cyfrowych asystentów (PDA), firma Palm, zaprezentowała Palm VII - pierwszy model Palma z bezprzewodowym dostępem do Internetu. Wkrótce ma również powstać specjalny Palm portal. Jej konkurent Handspring zaprezentował model Visor z 20 różnymi dodatkami. Wśród nich był Visorphone, zmieniający PDA w prawdziwy telefon przenośny.

Bez kabli, ale jak?

Nikt po obejrzeniu ekspozycji nie miał wątpliwości, iż dostęp do wszelkich sieci będzie się odbywał bez kabli. Duże spory wywołuje jednak problem, która technologia stanie się standardem. Duże nadzieje pokładano w Bluetooth. Oferuje ona wprawdzie niewielki zasięg – do kilku metrów - ale to wystarcza do uniknięcia plątaniny kabelków w pokojach i biurach. Jednak Rob Enderle, wiceprezes i szef zespołu badawczego w Giga Information Group, uważa, że te prognozy są przedwczesne. "Bluetooth nie rozpowszechni się przed kolejnymi targami Comdex" - stwierdził. Przewiduje on natomiast ostrą rywalizację dwóch innych standardów: 802.11b i HomeRF. Pierwszy jest szybszy (11 Mb/s), drugi zaś tańszy w zastosowaniu, lecz wolniejszy. Enderle prognozuje, że o tym zadecydują użytkownicy wybierając ten standard, którego zastosowanie w urządzeniach okaże się tańsze (obniżając tym samym całkowity koszt urządzenia).

IBM i kilka innych firm poinformowało, iż nie zamierza integrować standardu 802.11b w swych najlżejszych i najtańszych notebookach. Według rzecznika firmy, O'Sullivana, bardziej ekonomiczne jest obecnie montowanie kart Ethernet i zwykłych modemów. "Sądzę że w połowie przyszłego roku wbudowanie tego standardu stanie się opłacalne. Technicznie bowiem są do tego przygotowani wszyscy potencjalni producenci komputerów".

Pomimo kontrowersji dotyczących standardu bezprzewodowego przesyłania danych, na targach wyraźne zarysowały się tendencje zmierzania rynku w kierunku urządzeń przenośnych. Analityk z Giga Information Group, Rob Enderle, stwierdził ponadto, że trendy te wpłyną negatywnie na sprzedaż zwykłych pecetów. Zgadza się z tym analityk z Creative Strategies, Tim Bajarin: "Przez wiele lat mówiono o dostępie urządzeń elektronicznych do sieci bez potrzeby łączenia ich kablami. Teraz wreszcie nadszedł ich czas i ludzie będą wolni". Jednakże Bajarin nie zgadza się z opiniami o końcu epoki pecetów. "Niektórzy mówią o erze post-PC, a ja uważam, że nastaje właśnie era PC-plus. Komputery nadal sprzedają się fenomenalnie. W przyszłym roku będzie tego ok. 17-18 mln egzemplarzy. Sprzedawcy już będą je jednak standardowo wyposażać w urządzenia umożliwiające dostęp do Internetu".