Comdex Fall 2001

Comdex odbywa się w Las Vegas, co nie jest z pewnością lokalizacją standardową. Klimat hazardu i wiecznej zabawy sprawia, że na wystawę ściągają giganci rynku komputerowego z całego świata i koncentrują się raczej na prezentacji swoich osiągnięć technologicznych i roztaczaniu wizji przyszłości niż na podpisywaniu umów handlowych.

Comdex odbywa się w Las Vegas, co nie jest z pewnością lokalizacją standardową. Klimat hazardu i wiecznej zabawy sprawia, że na wystawę ściągają giganci rynku komputerowego z całego świata i koncentrują się raczej na prezentacji swoich osiągnięć technologicznych i roztaczaniu wizji przyszłości niż na podpisywaniu umów handlowych.

Tak było i tym razem. Groźba powtórzenia się ataków terrorystycznych zniechęciła do podróży 75 tysięcy osób, ale 125 tysięcy przybyło. To ogromna liczba zainteresowanych technologiami najbliższej przyszłości.

Mobilne P4 1,6 GHz

Intel pokazał nowe Pentium 4 wykonane w technologii 0,13 mikrona z rdzeniem Northwood, ale chwalił się również mobilną wersją P4 1,6 GHz, współpracującą z pamięciami DDR (wyprodukowaną w technologii 0,13 mikrona). Mobilność P4 była jednak naciągana, bo oprócz procesora pozostałe komponenty systemu, wraz z systemem chłodzącym, odpowiadały wymiarami rozwiązaniom stacjonarnym. Trudno przewidzieć, czy testowe mobilne P4 mogłoby poprawnie funkcjonować w ciasnej obudowie notebooka.

Komputer przyszłości

Intel przygotował wizję komputera przyszłości o nazwie Hannacroix. Prawdopodobnie w obecnej postaci urządzenie nigdy nie trafi na półki sklepowe. Specjalna płyta główna nie zawiera portu PS2 oraz stacji dyskietek, w zamian ma 11 portów USB 2.0 i 3 FireWire. Komunikacja płyty głównej z napędem typu combo DVD/CD-RW odbywa się za pomocą USB 2.0, a nie interfejsu ATAPI/EIDE (którego zresztą płyta nie ma). Twardy dysk Seagate korzysta z interfejsu Serial ATA, charakteryzującego się bardzo dużą przepustowością oraz wykorzystaniem cienkich kabelków, zamiast szerokich przewodów taśmowych.

Serce systemu stanowi procesor Intel Pentium 4, pracujący pod kontrolą chipsetu i850. Zamiast stacji dyskietek można wykorzystać uniwersalny czytnik akceptujący wymienne karty pamięci Smart Media i ComactFlash.

Wbudowaną kartę sieciową wspomaga kontroler komunikacji bezprzewodowej Bluetooth z anteną i specjalnym radioodbiornikiem. Urządzenie ma kartę graficzną ATI AGP 4X z tunerem telewizyjnym oraz sześciokanałowy układ muzyczny Cirrus Logic 4201 z wyjściem cyfrowym SPDIF.

Idealne zdjęcia z atramentówki Canona

Warto poczekać także na atramentówkę Canona o symbolu S820D. Większość zwiedzających stoisko Canona musiała zobaczyć na własne oczy zdjęcia wyłaniające się z otworu podajnika papieru, by uwierzyć, że wydruki te pochodzą z urządzenia przeznaczonego do użytku domowego i kosztującego około 1600 zł.

Model S820D ma duży wyświetlacz LCD oraz specjalny panel z przyciskami do ustawiania parametrów wydruków fotografii. Rozdzielczość maksymalna to 2400x1200 dpi, a w sześciu oddzielnych pojemnikach znajduje się tusz: czarny, cyan, magenta, żółty, photo cyan i photo magenta. Ciekawostką jest wbudowany, uniwersalny czytnik wymiennych kart pamięci CompactFlash, Smart Media, Memory Stick, IBM Microdrive oraz SD. Możliwy jest bezpośredni wydruk zdjęć wykonanych podłączonym do drukarki (USB) aparatem Canon Powershot S30 i S40.

Wydruk fotografii w formacie 4x6 cali trwa około minuty, a w 8x10 cali - dwa razy dłużej. Producent twierdzi, że fotografie wykonane na specjalnym papierze Canon Photo Paper Pro zachowują stałą jakość przez minimum 25 lat. Użytkownik może dokupić dodatkowy wyświetlacz LCD, ukazujący zdjęcie poddawane w danej chwili obróbce cyfrowej.

Nagrywarki DVD we wszystkich formatach

QPS, producent najciekawszych napędów CD-R/-RW, dynamicznie wkroczył na rynek , przedstawiając podczas Comdeksu trzy urządzenia zewnętrzne obsługujące wszystkie dostępne formaty zapisu płyt o pojemnościach do 9,4 GB.

Trzy modele przeznaczono dla różnych grup odbiorców, bo wśród premierowych produktów znalazły się takie urządzenia, jak: Que! DVD Burner (DVD-R/DVD-RAM), Que! DVD Burner Plus CD-RW (DVD-R/DVD-RW/ CD-R/-RW) oraz Que! DVD Burner+RW (DVD+RW/ CD-R/-RW). Firma zdecydowała się przedstawić produkty dla każdego użytkownika.

Pierwszy z modeli może nagrywać płyty DVD-R o pojemności 4,7 GB oraz dwa razy pojemniejsze (9,4 GB) krążki DVD-RAM. Kolejny produkt, oprócz zapisu płyt DVD-R i opracowanych przez Pioneera krążków DVD-RW, pozwala na wypalanie płyt CD-R i CD-RW (do 700 MB).

Komunikacja z płytą główną odbywa się we wszystkich trzech wersjach przy użyciu interfejsu USB 2.0. Dodatkowo możliwy jest również zakup modeli z interfejsami FireWire.

Do zestawów dołączane jest oprogramowanie MedioStream neoDVD, które pozwala na authoring płyt, obróbkę i premastering materiału audio-wideo.