Comdex Fall 2001

W Las Vegas rozpoczęła się jedna z największych imprez w branży IT - targi Comdex Fall 2001. Organizator targów - firma Key3Media - spodziewa się, że ekspozycje ponad 2000 firm, przedstawiających swoje produkty podczas imprezy obejrzy około 150 tys. osób.

W Las Vegas rozpoczęła się jedna z największych imprez w branży IT - targi Comdex Fall 2001. Organizator targów - firma Key3Media - spodziewa się, że ekspozycje ponad 2000 firm, przedstawiających swoje produkty podczas imprezy obejrzy około 150 tys. osób. Tematem przewodnim targów jest bezpieczeństwo sieci komputerowych - wiele firm zapowiedziało też premiery nowych, w różnym stopniu związanych z tym tematem produktów i technologii. Przewidziane są m.in. prezentacje nowych rozwiązań z dziedziny biometrii, bezpiecznych nośników danych oraz firewalli.

Bezpieczeństwo i nie tylko

Bezpieczeństwo nie jest jednak jedynym tematem, jaki będzie poruszany na tegorocznym Comdeksie. Premiery swoich nowych, w niektórych przypadkach długo oczekiwanych produktów, zapowiedziało wiele firm. Jedną z ciekawszych prezentacji, jakie odbędą się podczas targów będzie niewątpliwie pokaz procesora Intel Pentium 4 zbudowanego w technologii 0,13 mikrona (rdzeń Northwood). Intel zapowiada, że procesory wykonane w tej technologii już w przyszłym roku osiągną prędkość 3 GHz. Nie jest to jedyna premiera szykowana przez Intela. Koncern zamierza także zademonstrować chipsety i845 B-Step, które pozwolą na współpracę procesorów Pentium 4 i pamięci DDR266/PC133.

Kolejną nowinką techniczną zapowiadaną na Comdex jest stworzona przez firmę SanDisk karta pamięci CompactFlash o pojemności 1 GB. Ilość danych, jaką można jednorazowo zapisać na takiej karcie jest więc dwukrotnie większa niż w największych dostępnych na rynku urządzeniach tego typu. Gigabajtowe karty SanDisk prawdopodobnie trafią na rynek na początku przyszłego roku. Ich cena będzie wynosić około 800 USD.

Na targach swoje premiery będą miały także dość niekonwencjonalne gadżety. Można do nich niewątpliwie zaliczyć wyprodukowane przez firmę National Semiconductor urządzenie o nazwie Origami Mobile Communicator. Łączy ono funkcje cyfrowego aparatu fotograficznego, kamery, "wideofonu" oraz urządzenia do surfowania po Internecie i prowadzenia korespondencji elektronicznej. Wiadomo już, że "multi-gadżet" wykorzystywać będzie zmodyfikowany na jego potrzeby system operacyjny Windows XP firmy Microsoft.

DVD ujednolica standardy

Spośród innych prezentacji, które odbędą się na Comdeksie warte wymienienia są niewątpliwie pokazy nowych modeli nagrywarek DVD-RAM i DVD-RW, które coraz lepiej radzą sobie z kilkoma (do tej pory niezgodnymi ze sobą) standardami zapisu danych na tych pojemnych nośnikach. Premiery takich urządzeń zapowiadają HP, Sony, Pioneer oraz LG.

Coraz większe zainteresowanie budzą także nagrywarki CD-RW 32x. W związku z tym także takie urządzenia pojawią się na Comdeksie. Nowością będą także napędy pozwalające na zapis danych na płytach CD-RW z 12-krotną prędkością.

Ponadto zaprezentowanych zostanie kilka nowych technologii przesyłania danych, z których najciekawiej zapowiada się protokół 802.11a, pozwalający na bezprzewodową transmisję danych z szybkością rzędu 54 Mb/s. Dla porównania, stosowany obecnie protokół 802.11b pozwala na transfer danych wynoszący "jedynie" 11 Mb/s. Urządzenia wykorzystujące 802.11a zaprezentuje m.in. Intel.

Comdex w PCWK Online

PC World Online uruchomił specjalną sekcję, w której na bieżąco będziemy podawać informacje o nowościach zaprezentowanych na podczas Comdex Fall. Sekcja znajduje się pod adresem www.pcworld.pl/comdex/index.html .


Zobacz również