Comdex odwołany

Firma MediaLive International, organizator targów Comdex, poinformowała, że w tym roku amerykańska edycja tej imprezy nie odbędzie się. Powodem jest brak zainteresowanie ze strony największych firm z branży informatycznej.

"Zorganizowanie targów byłoby dla nas opłacalne, wydaje mi się jednak, że bez wsparcia ze strony liderów rynku tegoroczny Comdex nie przyniósłby żadnych znaczących korzyści całej branży" - tłumaczył decyzję o zrezygnowaniu z organizacji targów Robert Priest-Heck, szef MediaLive.

Organizatorzy nie mówią oficjalnie o odwołaniu Comdeksu, a jedynie o 'przełożeniu targów na inny termin' - jednocześnie informują jednak, że najbliższy Comdex w Las Vegas odbędzie się w listopadzie 2005 r. (to sugeruje, że tegoroczna edycja imprezy nie odbędzie się w ogóle).

MediaLive rezygnuje na razie jedynie z amerykańskiego Comdeksu - w innych krajach (m.in. w Południowej Korei, Arabii Saudyjskiej czy Grecji) imprezy odbędą się zgodnie z planem.

Obserwatorzy rynku zauważają, że amerykański Comdex od kilku lat budził coraz mniejsze zainteresowanie - w latach 2000 - 2003 liczba odwiedzających spadła prawie o połowę (z 200 tys. do 125 tys.). Uczestnicy targów narzekali, że ekspozycja jest zbyt duża, a prezentowana na targach oferta - zbyt zróżnicowana. W takiej sytuacji wiele osób rezygnowało z udziału w targach na rzecz bardziej specjalistycznych imprez - takich jak np. styczniowy CES (Consumer Electronics Show).

Przedstawiciele MediaLive poinformowali również o sformowaniu specjalnej rady, która ma opracować nową formułę targów, by stały się one bardziej atrakcyjne zarówno dla widzów, jak i wystawców. W skład owej rady weszli m.in. przedstawiciele koncernów Microsoft, Intel, Advanced Micro Devices, Oracle, EMC, Borland Software, Cisco Systems oraz Dell.