Comdex pod znakiem Xbox

Pierwszy dzień targów Comdex Fall 2001 potwierdził bardzo mocną pozycję Microsoftu na rynku komputerowym. Firma Billa Gatesa była obecna niemal wszędzie tam, gdzie sięgał wzrok zwiedzających.

Pierwszy dzień targów Comdex Fall 2001 potwierdził bardzo mocną pozycję Microsoftu na rynku komputerowym. Firma Billa Gatesa była obecna niemal wszędzie tam, gdzie sięgał wzrok zwiedzających. Słynący z manii wielkości Amerykanie również tym razem nie "zawiedli", okrywając kilkudziesięciopiętrowy hotel Marriott w Las Vegas gigantycznymi płachtami z obrazem pulpitu Windows XP. W centralnym punkcie hal targowych znalazło się z kolei oblegane stanowisko Microsoftu, na którym firma prezentowała Xboxa w akcji. Jak poinformowali jego twórcy, premiera amerykańska odbędzie się już za kilka tygodni. Niedługo po tym wydarzeniu konsola trafi na rynek japoński. Europejczycy będą musieli poczekać na pierwszą "maszynkę" do gier Microsoftu do marca przyszłego roku. Jednak już teraz w sklepach komputerowych w USA i Japonii można kupić kilka gier właśnie na nową konsolę.

Gry już są

Trzeba przyznać, że Microsoft przygotował solidne zaplecze, jeśli chodzi o liczbę dostępnych gier. W Las Vegas można było pograć m.in. w NFL, Evil Dead 3 czy HALO. Każda z wymienionych gier zasługuje na uwagę, jednak przełomowym produktem może się okazać HALO. Na pierwszy rzut oka jest to typowa strzelanina, lecz po chwili okazuje się, iż jej akcja dzieje się w zróżnicowanym środowisku. Gracz, kierując uzbrojonym po zęby komandosem, przemierza korytarze baz, porusza się po dużych otwartych przestrzeniach, a także przemierza drogi bojowymi pojazdami i maszynami latającymi. Wrażenie robi bardzo dobra grafika (szczególnie znakomity rendering otwartych przestrzeni i efekty świetlne). Niestety, zauważyłem, że w momencie, gdy na ekranie robi się "gorąco" i pojawia się na nim wiele modeli przeciwników, gra potrafi się nieznacznie "przyciąć". Podobne zjawisko występuje niekiedy w mniej skomplikowanych sytuacjach, co prawdopodobnie powodowane jest doładowywaniem informacji o lokacji do pamięci konsoli. Miałem możliwość pogrania przez chwilę w sieciowym trybie kooperacyjnym HALO i muszę przyznać, że zarówno sterowanie postacią za pomocą świetnego pada (z forcefeedbackiem), jak i rozwiązania związane z samą grą w sieci zostały rozwiązane po mistrzowsku.

Świetne wrażenie robiła także gra będąca symulacją jazdy na snowboardzie. Jak się dowiedziałem, nie będzie ona jednak dostępna w momencie wprowadzenia konsoli do sprzedaży, lecz pojawi się odrobinę później. Z ciekawostek wśród gier na Xboxa należy wskazać to, że w grze NFL Fever na początku meczu zaczyna padać śnieg. W pierwszej fazie są to tylko niewielkie płatki tworzące białe płaty ściegu na płycie boiska. W miarę upływu czasu ściegu jednak przybywa, a ślady pozostawiane przez biegających po boisku zawodników zanikają dopiero, gdy pokrywa śniegowa osiągnie odpowiedni do ich głębokości poziom. Realizm godny podziwu.

Windows XP prawie wszędzie

Microsoft zorganizował również pawilon wystawowy, w którym ponad sto firm współpracujących z koncernem zaprezentowało urządzenia i programy, które działały pod kontrolą systemu Windows XP. Wśród partnerów Microsoftu byli tacy wystawcy, jak: 3Com, Adobe, AMD, Canon, Corel, Dell, HP, Intel, Siemens, VIA i inni.

Każda z firm prezentowała odmienne zastosowania praktyczne Windows XP. Były to np. komunikacja w czasie rzeczywistym, fotografia cyfrowa, systemy mobilne, sieci domowe i biurowe, analiza biznesowa, Microsoft Project, tablety, Pocket PC, zarządzanie sieciami, e-commerce, zarządzanie zawartością serwisów internetowych i usługi .NET.

Opuszczając pawilon Microsoftu, można było odnieść wrażenie, że powierzchnia wystawowa giganta z Redmond rozciąga się jednak na cały teren targów. Systemy operacyjne firmy znajdowały się bowiem chyba we wszystkich możliwych urządzeniach elektronicznych: webpadach, urządzeniach PDA, telefonach komórkowych, a nawet w opisywanym już wielofunkcyjnym urządzeniu "origami", zaprezentowanym przez inżynierów National Semiconductor.


Zobacz również