Commodore 64 - powrót legendy komputerów

Firma Commodore USA przedstawiła pierwsze zdjęcia nowego C64. Maszyna to w pełni funkcjonalny PC w pięknej obudowie, którą pamiętamy z lat młodości. Komputer może być zwykłym pecetem z procesorem Intel Atom 1,8 GHz i nagrywarką Blu-ray lub wierną kopią C64, obsługującą wszystkie stare gry i programy.


Commodore 64 - reaktywacja

Polecamy:

Zobacz też:

Wejścia z tyłu komputera. W tle: klasyczna dioda C64, która służy teraz jako przycisk "POWER".

Prace nad projektem trwają już od września 2010 r., kiedy Commodore USA uzyskało licencję na produkcję komputerów Amiga i Commodore. Twórcy twierdzą, że nowe C64 jest nie tylko bardzo podobne, ale nawet lepsze niż pierwowzór.

Wewnątrz klawiatury zmieszczono m.in. 4 GB pamięci RAM DDR3, procesor Intel Atom 1,80 GHz i kartę graficzną nVidia Ion2. Jest też dźwięk Realtek ALC662 i wszystkie gniazda spotykane we współczesnych pecetach (USB, SATA, PCI Express itp.).

Na obudowie C64, po lewej stronie umieszczono nagrywarkę DVD (opcjonalnie: Blu-ray). Po prawej są zaś gniazda kart USB, a z tyłu wszystkie wejścia do podłączenia monitora, routera czy drukarki.

Nowe Commodore 64 pozwala w mgnieniu oka przenosić się między systemami. Umożliwia obsługę Windows 7 i Visty, ale też rodziny Linux i autorskiego systemu opartego o stare Commodore - Workbench 5. Ten ostatni to stary system BASIC rozszerzony o zrzuty ekranu i kilka dodatkowych opcji.

Tydzień temu, Commodore USA pokazało zdjęcia prototypowego komputera. Cena i data wydania nie zostały jeszcze ustalone. Twórcy zapowiadają, że komputer będzie dostępny dla fanów C64 na całym świecie.

Specyfikacja - Commodore 64x

  • Procesor: Intel Atom D525 1.80GHz
  • Pamięć RAM DDR3: 2 GB (można rozszerzyć do 4 GB)
  • Układ graficzny: NVIDIA Ion2
  • Karta dźwiękowa: Realtek ALC662 6-CH HD Audio
  • System operacyjny: Workbench 5 / Windows 7
  • Wejścia HDMI, USB, SATA
  • Nagrywarka DVD
  • Tradycyjna obudowa C64

Miejmy nadzieję, że twórcy nowego C64 wezmą przykład z legendy (także w kwestii ceny!):