Commodore 64 w joysticku

Czy ktoś jeszcze pamięta czasy, kiedy w domach królowały ośmiobitowe komputery, zaś nowe gry nie pozwalały spać po nocach, kiedy gra zajmowała maksymalnie kilkadziesiąt kilobajtów, kiedy nikt nie słyszał o akceleratorach graficznych, pixel shaderach, czy dźwięku dolby digital? Jest szansa, żeby sobie przypomnieć, jak to kiedyś było - za sprawą urządzenia o nazwie Commodore 64 30-in-1 Classic Plug & Play Video Game, czyli komputera C64 wbudowanego w joystick.

Urządzenie zasilane jest czterema bateriami AA (paluszki). Wystarczy podłączyć nasz joystick do telewizora i zabawa gotowa. Komputerek posiada pełny BIOS Commodore'a 64 i po starcie automatycznie uruchamia menu z wyborem gier.

Do wyboru mamy: Bull Riding, Championship Wrestling, Cyberdyne Warrior, Cybernoid, Cybernoid 2, Eliminator, Exolon, Firelord, Flying Disk, Gateway to Apshai, Impossible Mission, Impossible Mission 2, Jumpman Jr., Paradroid, Pitstop, Pitstop 2, Rana Rama, Silicon Warrior, Speedball, Summer Games, Super Cycle, Sumo, Surfing, Sword of Fargoal, Tower Toppler, Uridium, Winter Games, World Karate Champion A, World Karate Champion B oraz Zynaps.

Jeżeli ktoś lubi majsterkować i nie boi się lutownicy, to może odkryć w tym małym joysticku dużo więcej, niż to wygląda na pierwszy rzut oka. Po kilku przeróbkach można do niego podłączyć klawiaturę, czy stację dysków. Po takich modyfikacjach możemy pisać programy w Basicu, czy też uruchamiać inne, nie dołączone do urządzenia, programy.

Za całym tym projektem kryje się postać Jeri Ellsworth, odpowiedzialnej również za projekt C-One - Commodore 64 w obudowie standardowego PC-ta. Urządzenie to wykorzystuje technologię FPGA (Field Programmable Gate Arrays), która pozwala na przeprogramowanie układów scalonych tak, by spełniały dokładnie te same funkcje, co od dawna niedostępne układy w starych komputerach. Za pomocą programów FPGA (tzw. "cores") można zmienić C-One w dobrze znane w latach osiemdziesiątych: C64, VIC-20, plus/4, TI-99/4a, Atari 2600, Atari 400/800, Sinclair Spectrum, ZX81, Schneider CPC i inne.

Kupić C64 można tutaj. Urządzenie kosztuje 30 USD.

Strona domowa projektu C-One


Zobacz również