Commodore PET - smartfon trafi do Polski

Do sprzedaży trafi niedługo nowy smartfon, który kierowany jest do użytkowników komputerów z wieloletnim stażem. Urządzenie ma na obudowie napis Commodore i dzieli markę z firmą Jacka Tramiela (właściwie: Jacka Trzmiela, biznesmena o polsko-żydowskich korzeniach), która zajmowała się kilka dekad temu produkcją komputerów.

Commodore to producent komputerów, który w latach 80-tych ubiegłego wieku zajmował się produkcją bardzo popularnych komputerów. Firma pobiła nawet rekord Guinnessa, a po dostarczeniu na rynek 17 milionów sztuk Commodore 64 urządzenie zostało okrzyknięte jako najlepiej sprzedający się komputer w historii.

Mimo tego sukcesu producent zbankrutował w 1994 roku, ale marka Commodore nie zniknęła całkowicie. Teraz posługuje się nią dwóch włoskich przedsiębiorców, którzy stworzyli smartfon o nazwie Commodore PET, która nawiązuje do innego, również popularnego swego czasu modelu komputera.

Commodore PET wyposażony został w zmodyfikowany system Android 5.0 Lollipop. Preinstalowano w nim emulatory gier z Commodore 64 i Amigi. Urządzenie wyposażono w 5,5-calowy ekran IPS Full HD oraz 64-bitowy, ośmiordzeniowy procesor MediaTek taktowany zegarem 1,7 GHz z układem graficznym ARM Mali T760.

Commodore PET będzie teraz smartfonem

Commodore PET będzie teraz smartfonem

W smartfonie Commodore PET twórcy umieścili slot na dwie karty SIM, modem LTE oraz akumulator o pojemności 3000 mAh. Za zdjęcia odpowiada 13-megapikselowy aparat marki Sony, a do wideorozmów wybrano 8-megapikselowy aparat szerokokątny. Zdjęcia obydwoma kamerami można robić wykorzystując przycisk spustu migawki.

Telefon trafi do sprzedaży w tym tygodniu w Europie, w tym w Polsce, Niemczech i Francji. Oferowany będzie w dwóch wersjach różniących się pojemnością pamięci. Commodore PET może mieć 16 GB przestrzeni na dane i 2 GB RAM lub 32 GB pamięci flash i 3 GB RAM. W obu przypadkach razem z telefonem będzie oferowana karta pamięci o pojemności 32 GB.

źródło: wired.com