Commodore powraca

Korporacja Tulip Computers NV, która posiada prawa do marki Commodore, planuje reaktywację słynnych maszyn Commodore C 64.

Tulip zamierza wykorzystać nagły wzrost zainteresowania leciwymi komputerami z rodziny C64, oceniając, że wśród fanów elektronicznej rozrywki wciąż pozostaje grupa ponad 6 milionów użytkowników komputerów Commodore, którzy mają do wyboru ponad 6 000 gier stworzonych na ten system.

W reaktywacji tej kultowej już marki Tulipa będzie wspierała firma Ironstone Partners Ltd, która przejmie główny portal poświęcony C64 -http://www.c64.com (gry przeznaczone na Commodore pobrano z niego ponad 10 milionów razy). Ironstone Partners Ltd, będzie również odpowiedzialna za dystrybucję wszystkich związanych z C64 produktów. Tulip zapowiedział, że będzie twardo zwalczać wszelkie nieautoryzowane wykorzystanie tej marki.

Przypomnę, że firma Commodore była pionierem na rynku komputerów osobistych, a po raz pierwszy poważnie zaistniała na rynku w 1977 r., wprowadzając ośmiobitową maszynę zwaną PET (Personal Electronic Transactor). Commodore 64 trafił na rynek w 1982 roku, a po kilku latach został zastąpiony przez Amigę. Ostatecznie firma Commodore przestała istnieć w 1994 roku. Korporacja Tulip nabyła prawa do tej marki w 1997 r.