Commodore powraca

Chyba każdy z trochę starszych użytkowników komputerów pamięta markę Commodore. Po ogromnych sukcesach w latach osiemdziesiątych, przyszły chude lata, a prawa do nazwy wędrowały z rąk do rąk, nie mogąc wypłynąć z żadnym udanym produktem, gdy rynek komputerów został zdominowany przez "pecety". Sytuacja może się zmienić za sprawą przenośnego urządzenia "Navigator Combo" zaprezentowanego na targach CES.

O perypetiach marki Commodore pisaliśmy już w artykule "Commodore sprzedany przez Tulipana". W październiku ubiegłego roku właściciel marki - Yeahronimo Media Ventures - oficjalnie zmienił nazwę na Commodore International Corporation - wydaje się więc, że Commodore ma szanse znów zagościć na rynku.

Commodore powraca

Commodore Navigator Combo (fot. Theinquirer.net)

Zademonstrowane na targach CES urządzenie - Navigator Combo - wyposażone jest w spory, dotykowy wyświetlacz LCD oraz zintegrowany odbiornik GPS. Całość działa na platformie Windows CE, a jego otwarta architektura ma pozwalać na pisanie i instalowanie różnego rodzaju rozszerzeń i oprogramowania. Combo może służyć nie tylko jako odtwarzacz plików multimedialnych (obsługuje między innymi formaty muzyczne MP3, WMA, czy wideo MP4, DivX), ale także jako urządzenie do nawigacji. Dzięki wbudowanym głośniczkom, nie będzie potrzeby korzystania ze słuchawek, a zainstalowany 1,8" dysk 20 GB pozwala na przechowywanie zarówno sporej ilości plików multimedialnych, jak i map do nawigacji.

Urządzenie ma też sporo innych, ciekawych funkcji, jak na przykład wbudowane radio FM, czy możliwość uruchamiania na nim gier z platformy NES. Użytkownik będzie miał dostęp do 90 tytułów, natomiast pięć gier będzie preinstalowane na każdym nowym urządzeniu.

Oprócz tego Navigator posiada czytnik kart SD, pozwalający łatwo rozszerzać pamięć urządzenia. Transfer danych odbywa się za pomocą szybkiego interfejsu USB 2.0.

Oczekuje się, że cena urządzenia będzie ustalona na ok. 700 USD.