Commodore sprzedany przez Tulipana

Firma Tulip Computers za 24 miliony euro sprzedała kultową markę Commodore. Nabywcą jest amerykański Yeahronimo Media Ventures.

Ciekawe jest to, że do sprzedaży doszło krótko po tym, jak firma Tulip rozpoczęła sprzedaż swojej konsoli do gier, zbudowanej na bazie znanego C64, zamkniętej w obudowie joysticka i podłączanej bezpośrednio do telewizora (więcej w artykule: "Commodore 64 w joysticku"). Kiedy w maju tego roku firma promowała produkt, zapewniała, że jest to dopiero pierwsza z całej serii konsol tego typu pod marką Commodore. Być może te zapowiedzi się spełnią - z tym, że za nowe produkty nie będzie już odpowiedzialny Tulip Computers.

Firma próbowała ostatnio utworzyć oficjalny serwis internetowy dla 6 milionów wiernych fanów Commodore'a 64. W przeszłości działało ponad 300 takich komercyjnych portali, które wykorzystywały markę Commodore bez licencji. Kiedy jednak Tulip doszedł do wniosku, że prowadzenie serwisu nie może być traktowane jako główna działalność i źródło dochodów, zdecydował się na odsprzedanie marki.

Tulip posiadał prawa do marki od 1997 roku i próbowała sprzedawać serię komputerów Wintel PC pod nazwą Commodore, ale nigdy nie osiągnęły one takiego sukcesu jak pierwsze, jeszcze ośmiobitowe komputery, które wprowadziły markę do pierwszej ligi. Teraz, za 24 miliony euro, markę Commodore odkupi amerykańska firma Yeahronimo Media Ventures. Najprawdopodobniej zapłata nastąpi w ratach, wypłacanych do 2010 roku.

Więcej informacji


Zobacz również