Compaq kontra byli pracownicy

Compaq twierdzi, że byli pracownicy firmy, zakładając nową spółkę, wykorzystują własność intelektualną i tajemnice koncernu.

Compaq poinformował o złożeniu sprawy przeciw firmie RLX Technologies, która jest zarządzana przez Garego Stimaca, jednego z założycieli firmy, do 1996 r. pełniącego funkcje wiceprezesa i głównego dyrektora do spraw systemów operacyjnych. Compaq zarzuca firmie RLX, że wykorzystuje własność intelektualną koncernu oraz jego tajemnice handlowe. W komentarzu do tego faktu wiceprezes spółki RLX stwierdził, że zarzuty Compaqa są nieprawdziwe.

Spółka RLX, znana też jako Rocket Logix, działa od roku i rozwija się dzięki inwestycjom poczynionym przez fundusz typu venture capital. Firma zatrudnia 80 osób, z czego 8 bezpośrednio przeszło z firmy Compaq. W połowie bieżącego roku firma zamierza rozpocząć dostawy serwera o nazwie kodowej Razor, który będzie wyposażony w procesory Crusoe firmy Transmeta i zoptymalizowany do pracy zarówno w Linuxie, jak i systemach operacyjnych z serii Windows.

Przedstawiciele Compaqa stwierdzili w sądzie, że Stimac jest szefem grupy pracowników firmy, którzy mieli dostęp do wszystkich danych na temat projektowania i sprzedawania serwerów, która działała w firmie od początku lat 90. Swoje zarzuty Compaq opiera na podstawie specyfikacji produktów przedstawionych przez firmę RLX na swojej witrynie oraz po zerwanej przez Compaqa próbie aliansu pod koniec 2000 r. Według Compaqa przyczyną zerwania rozmów o współpracy było żądanie wysunięte przez Stimaca o przejęciu 50 pracowników koncernu. Najbliższe posiedzenie sądu, na którym spotkają się zwaśnione strony, odbędzie się 5 marca.