Computex 2006: 1,8-calowe HDD Fujitsu w przyszłym roku

Pierwsze dyski twarde o średnicy 1,8" trafią do sprzedaży w połowie 2007 r. - poinformowali przedstawiciele firmy Fujitsu podczas trwających w Taipei targów Computex.

Dyski będzie można kupić w czerwcu lub lipcu 2007 r. (prototypy zostaną udostępnione w kwietniu) - ich pojemność ma oscylować wokół 60 GB. Koncern dysponuje już prototypem 1,8-calowego HDD, o pojemności o połowę mniejszej, korzystającym z kontrolera spotykanego w napędach do komputerów przenośnych. Wyposażono go w interfejs PATA (Parallel ATA), jednak wersje komercyjne dysku będą dysponować nowocześniejszymi interfejsami Serial ATA i CE-ATA.

W ofercie japońskiego koncernu znajdują się już komputerowe "twardziele" o średnicy 3,5 cala oraz dedykowane do notebooków dyski 2,5-calowe. Popyt na mniejsze HDD będzie stale rósł wraz z postępującą popularyzacją przenośnych urządzeń do odtwarzania multimediów - już teraz przewiduje się, że za 4 lata roczna sprzedaż miniaturowych dysków osiągnie poziom 90 mln egzemplarzy (obecnie wynosi on 16 mln).

O tym, że flashowe twardziele to przyszłość wiedzą również i inni producenci, czego dowodem jest liczba prezentowanych na tegorocznym Computeksie modeli HDD.