Computex 2006: Asus z nForce 5/i965 dla Intela Core 2 Duo oraz notebookami ze skóry

Chodząc po Tajnej widać jedno - Asus to w Azji bardzo popularna marka...notebooków. W krótkim czasie producentowi temu udało się zdobyć bardzo silną pozycję na tak konkurencyjnym rynku. Widać to także na Computeksie, bo oferta notebooków tej marki jest równie bogata jak płyt głównych z których firma wyrosła.

Notebooków Asus zaprezentował kilkadziesiąt modeli. Można by o nich napisać książkę, lecz zamiast to czynić przybliżę Wam najciekawsze moim zdaniem modele. Wrażenie robiły miniaturowe notebooki wyposażone w procesory Intel Core Duo w wersji niskonapięciowej. Układy te zużywają do 15 W energii. Nic dziwnego, że notebooki te mogą ważyć niewiele ponad kilogram, a przy tym są urządzeniami naprawdę wydajnymi.

Computex 2006: Asus z nForce 5/i965 dla Intela Core 2 Duo oraz notebookami ze skóry

Notebooki Asusa serii S6 mają obudowy pokryte skórą

Nie mniej ciekawie prezentowały się notebooki ekskluzywnej serii S6. Te bardzo lekkie laptopy mają obudowy pokryte naturalną skórą. Pokrywę wyświetlacza oraz część notebooka wokół panelu dotykowego pokrywa się skórą ręcznie. Z naturalnym materiałem idealnie komponuje się klawiatura o fakturze szczotkowanego aluminium. Asus twierdzi, że stworzenie takiego notebooka trwa aż 2 miesiące. Będzie to miało z pewnością swoje odzwierciedlenie w słonej cenie modeli S6. Sercem komputerów są procesory dwurdzeniowe Intel Core Duo L2300 i L2400 (niskonapięciowe wersje modeli Core Duo). Obraz wyświetlany jest na bardzo dobrych ekranach o przekątnej 11,1 cala wykonanych w technologii Crystal Shine.

Zobacz również:

  • Oto pierwsze rendery Zenfone'a 10! Małe nadal jest piękne i nawet ma gniazdo słuchawkowe
  • Najlepszy laptop dla studenta 2023. Sprawdź, co warto wybrać
Computex 2006: Asus z nForce 5/i965 dla Intela Core 2 Duo oraz notebookami ze skóry

Zastosowane w notebookach S6 dwurdzeniowe procesory Intela zuzywają maksymalnie 15W

Oczywiście komputery są wyposażone w kontrolery sieci WiFi standardu a/b/g oraz kontrolery Bluetooth 2.0. W zależności od wersji dysk twardy ma pojemność 60/80/100 lub 120 GB. Zestaw gniazd obejmuje 3 porty USB, 1 czytnik kart pamięci kilku standardów oraz 1 slot Express Card. Komputer waży 1,37 kg.

Nowości płytowe

Asus nie mógł także zapomnieć o nowych płytach głównych. Przygotował nowe modele z chipsetami NVIDIA nForce 5xx dla platformy Intela oraz Intel 965 (wcześniej znany jako Broadwater) dla procesorów Intel Core 2 Duo. W płytach zastosowano dobrze znane z wcześniejszych modeli pasywne chłodzenie chipsetu oraz 8-fazowe zasilanie. Asus wprowadził za to nowe, nieznane wcześniej rozwiązania. Jednym z nich jest O.C. Profile powalający a zachowywanie i wgrywanie ustawień BIOS-u. Dzięki temu możemy zapisane przez nas optymalne ustawienia BIOS-u wysłać np. do kolegi mającego taką samą płytę główną. Możemy także stworzyć na własne potrzeby kilka profili z różnymi parametrami BIOS. Ciekawym pomysłem jest także WiFi AP Solo czyli rozwinięcie kontrolera sieci WiFi do tej pory instalowanego na wybranych płytach Asusa. Teraz nawet jeśli wyłączymy komputer z WiFi AP Solo, użytkownicy innych pecetów z uprawnieniami do korzystania z naszej sieci będą mogli korzystać z dostępu do Internetu czy drukarki sieciowej. Nowością jest także Asus Crystal Sound czyli połączenie zintegrowanego na płycie głównej kodeka audio ADI z systemem redukcji szumów. Do płyty dodawany jest specjalny mikrofon, który zbiera szumy z otoczenia i generując dźwięk będący do szumu w przeciwfazie eliminuje go. Funkcja ta ma poprawić jakość dźwięku w aplikacjach takich jak np. telefonia IP.

Computex 2006: Asus z nForce 5/i965 dla Intela Core 2 Duo oraz notebookami ze skóry

Murowany hicior - płyta z nForce 590 SLI dla nowych procesorów Intel Core 2 Duo

Computex 2006: Asus z nForce 5/i965 dla Intela Core 2 Duo oraz notebookami ze skóry

Także dla tych procesorów dwie płyty serii Digital Home wyposażone w najnowsze chipsety i965

i965 - Core 2 Duo w kilku smakach

Computex 2006: Asus z nForce 5/i965 dla Intela Core 2 Duo oraz notebookami ze skóry

BTX szczególnie mile widziany w komputerach typu Media Center lub ViiV

Ciekawie prezentowały się płyty główne dla nowych procesorów Intela. Występowały w kilku odmianach i z różnymi chipsetami. Asus pokazał modele z serii opisanej jako Digital Hhome - P5W DH Deluxe z chipsetem i975X i mostkiem ICH7R, w którym m.in. można umieścić karty graficzne pracujące w trybie CrossFire. Z najnowszym mostkiem i965G + ICH8R zobaczyliśmy model P5B-V DH Deluxe, który ma zintegrowany najnowszy rdzeń graficzny Intela i najnowszy mostek południowy. Poza standardowy układ komponentów na płycie wykraczał model BTX - P5B-BM także wyposażony w najnowszy chipset i965.

Computex 2006: Asus z nForce 5/i965 dla Intela Core 2 Duo oraz notebookami ze skóry

Kolejna płyta, którą zapewnie bardzo chętnie będą wybierali klienci. Wyposażona w kilka nowości, m.in. układ audio z redukcją szumów

Popularność wróżymy modelowi P5B Deluxe. Jest świetnie wyposażony, a przemyślany rozkład komponentów na płycie oznacza, że nie będzie problemu z instalacją nawet nietypowych komponentów, jak np. długie karty graficzne.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: