Computex 2006: Flashowe twardziele to przyszłość

Dyski twarde zbudowane na bazie pamięci flash to nieuchronna i malująca się w przyjaznych barwach niedaleka przyszłość. Na Computeksie można było zobaczyć kilka takich napędów przygotowanych do sprzedaży, która rozpocznie się już w najbliższych tygodniach.

Firma PQI chwali się najpojemniejszym dyskiem zbudowanym z pamięci NAND flash, który ma pojemność 64 GB. Wyposażono go w interfejs SATA, a jego rozmiary to 2,5". Do oferty wejdzie już w sierpniu i od razu będzie go można kupić także w Europie. Firma podaje że maksymalny transfer danych to 25 MB/s. Główną zaletą dysków flash jest niski pobór energii oraz odporność na uszkodzenia fizyczne (nie ma części ruchomych). Dyski tego typu mają więc w pierwszej kolejności zagościć w notebookach. Oczekuje się, że dzięki zastąpieniu standardowego dysku pamięcią flash czas pracy laptopa na baterii wzrośnie od 30 do ok. 40 min.

Computex 2006: Flashowe twardziele to przyszłość

Flashowe twardziele od Apacera - pojemność do 32 GB, interfejs ATA

Także tajwański Apacer zaprezentował własne twardziele flash. Tu pojemność sięgała 32 GB, a zastosowany interfejs to ATA. Dyski występują w dwóch rozmiarach 2,5" (32 GB) oraz 1,8" (16 GB). Odczyt danych może odbywać się z przepustowością 11 MB/s, natomiast zapis 7 MB/s.

Obie firmy nie chciały zdradzić cen nowych dysków. Wiadomo jednak że będą droższe niż standardowe dyski wyposażonymi w talerze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: