Computex 2006: Gigabyte mocny w chłodzeniu wodnym

Gigabyte zaskoczył nas ofertą targową, prezentując bardzo zaawansowane rozwiązania kompleksowego chłodzenia podzespołów peceta przy pomocy cieczy.

Oferta Gigabyte'a obejmująca chłodzenie wodne jest na Computeksie zaskakująco bogata. Trzeba przy tym powiedzieć, że rozwiązania te są niezwykle eleganckie (co tu dużo pisać - bajerancko wyglądają) i dobrze zaprojektowane. Elementy chłodzenia wodnego można kupować oddzielnie bądź w zestawie. Znakomicie prezentuje się chłodzenie wodne dla kart graficznych. Nazwano je Blue Eye i pasuje do większości kart graficznych (wszystkich z procesorami ATI Radon X600 i nowszymi, a także NVIDIA GeForce 6xxx i nowszymi).

Computex 2006: Gigabyte mocny w chłodzeniu wodnym

Chłodzenie wodne do kart graficznych - tu jeszcze jako eksponat na półce

Computex 2006: Gigabyte mocny w chłodzeniu wodnym

A tutaj w działaniu i to w konfiguracji SLI. Widzicie komplety system chłodzenia wodnego Gigabyte 3D Galaxy II

Miedziany rdzeń przylega do procesora graficznego, a przez niebieską szybkę możemy obserwować przepływ wody. Obudowa wykonana jest z aluminium, które w odprowadzaniu ciepła wspomaga miedziany rdzeń. Do Blue Eye dokupić należy pompkę GBT Pump+Tank (GH-WPS01) oraz odpowiednie akcesoria do połączenia całości plastikowymi rurkami. Jako oddzielne elementy dostępny jest także blok wodny do chłodzenia procesora oraz bardziej rozwinięta jego wersja z wbudowanym wentylatorem do chłodzenia szczególnie nagrzewających się procesorów. Blue Eye przeznaczone dla kart graficznych ma tak niewielkie rozmiary, że nie przeszkodzi w instalacji dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFire.

Zobacz również:

  • Windows 11: te płyty Gigabyte obsłużą nowy system
Computex 2006: Gigabyte mocny w chłodzeniu wodnym

12-centymetrowy wentylator zamontowany na ogromnym radiatorze montujemy z tyłu odbudowy. Całość pracuje praktycznie bezgłośnie

Jeśli chcemy kupić od razu cały zestaw to Gigabyte ma doskonałe rozwiązanie - 3D Galaxy II (GH-WIU02). Oprócz pompek, bloku wodnego na procesor i odpowiednich akcesoriów (rozgałęziacze pozwalają podłączyć całość do chłodzenia wodnego Blue Eye) otrzymujemy ogromny radiator z wolnoobrotowym wentylatorem, który instalujemy z tyłu obudowy. Całość pracuje praktycznie bezgłośnie, a 3D Galaxy II może chłodzić jednocześnie procesor, karty graficzne oraz chipset.