Computex 2006 - procesory i gadżety

Ponad 1,3 tys. wystawców i ponad 130 tys. osób, które w ciągu najbliższych czterech dni odwiedzą hale wystawiennicze - takiej frekwencji spodziewają się organizatorzy rozpoczynających się dziś w Taipei na Tajwanie targów Computex 2006 r. Nie jest to może największa tego typu impreza na świecie - więcej gości odwiedza niemiecki CeBIT czy Consumer Electronics Show (CES) w USA - jednak Computex ma jedną zdecydowaną przewagę. Podczas gdy w Niemczech czy w USA prezentowane są najróżniejsze technologie i urządzenia przyszłości, to na Computeksie obejrzeć można produkty, które w najbliższym czasie pojawią się na rynku... W tym roku najbardziej niecierpliwie oczekiwanymi produktami są nowe procesory dla komputerów przenośnych AMD i Intela, obserwatorzy spodziewają się też prawdziwego wysypu najróżniejszych urządzeń "rozrywkowych".

Wiadomo już, że na stoisku AMD obejrzeć będzie można bolid Formuły 1 - jego zadaniem będzie promowanie notebooka Acer Scuderia Ferrari, wyposażonego w 64-bitowy procesor AMD Turion. To swoista odpowiedź na ofertę Asusa, który nie tak dawno zaprezentował noteooka marki Lamborghini wyposażonego - jakże by inaczej - w dwurdzeniowy układ Pentium M Intela.

Computex 2006 - procesory i gadżety

Rzut oka na halę wystawową

Intel zapowiada rewolucje

Przedstawiciele Intela twierdzą, że goście Computeksu będą świadkami prawdziwej procesorowej rewolucji" - Anand Chandrasekher, członek ścisłego kierownictwa firmy, stwierdził, że koncern szykuje się do najważniejszej premiery od czasu wprowadzenia na rynek układów z rodziny Pentium. Chodzi tu zarówno o układy przeznaczone dla komputerów przenośnych, jak i desktopów oraz serwerów. "Zaprezentuję [podczas targów - red.] benchmarki niektórych nowych produktów - wyglądają one oszałamiająco" - zapowiedział Chandrasekher dziennikarzom.

O nowych produktach Intela opowiada Anand Chandrasekher, wiceprezes firmy

Anand Chandrasekher (Intel)

Proszę powiedzieć, czego możemy oczekiwać od Intela w tym tygodniu.

Myślę, że zobaczycie tu na Computeksie całą mase nowych technologii od Intela. Pokażemy kilka nowych urządzeń w tym nową generację chipsetu wytworzonego w procesie technologicznym 90nm. To bardzo ważne, bo chipset ten będzie bazą dla naszych wszystkich nowych procesorów. Jego premiera rynkowa będzie miała miejsce już w lipcu. Pokażemy też kilka produktów klasy "Ultra Low Voltage", które są moim zdaniem kamieniem milowym, jeżeli chodzi o wydajność i czas pracy zwłaszcza urządzeń mobilnych. Dodatkowo zaprezentujemy nową mikroarchitekturę. Naprawdę jesteśmy zachwyceni tymi produktami, ich możliwościami i wydajnością.

Jakiego wzrostu wydajności mogą oczekiwać użytkownicy tych nowych układów?

Ogromnego. W porównaniu do obecnie stosowanych układów zobaczycie 40% wzrost wydajności oraz 40% spadek zużycia energii. Znacznie ulepszyliśmy konstrukcje i design, dodaliśmy produktom więcej "sexappealu". To po stronie desktopów. Jeśli mówimy o serwerach to nasz nowy układ serwerowy będzie o 80% bardziej wydajny od Xeona i o 30% bardziej energooszczędny. Podobnie w segmencie komputerów przenośnych. W porównaniu do Sonomy, nowe układy będą 40% bardziej wydajne i do 40% bardziej energooszczędne. Myślę, że uda nam się sprostać potrzebom rynku, który w kwestii innowacji technologicznych jest niezmiernie wymagający.

Jedną z nowości ma być procesor mobilny Meron, zapewniający - wedle deklaracji przedstawicieli Intela - 20-procentowy wzrost wydajności w porównaniu z układem Intel Core Duo (i to przy tej samej częstostliwości taktowania oraz podobnym poborze energii). "Radykalny wzrost wydajności będzie również można zaobserwować w serwerach i komputerach biurkowych" - dodał Anand Chandrasekher, nawiązując do zapowiadanych na najbliższe dni premier układów Conroe oraz Woodcrest.

Analitycy tłumaczą, iż wprowadzenie na rynek nowych procesorów jest niezwykle ważne dla Intela - to szansa na skuteczne konkurowanie z koncernem AMD, którego produkty poważnie zagroziły w ostatnim roku dominacji Intela (przykładem może być dwurdzeniowy serwerowy Opteron, który wyraźnie przewyższa pod względem wydajności Xeona Intela). Wraz z premierą Woodcresta sytuacja ta ma się redykalnie zmienić - "Nasz nowy układ serwerowy będzie o 80% bardziej wydajny od Xeona i o 40% bardziej energooszczędny" - tłumaczy Chandrasekher.