Computex 2008 - minilaptop Sony z procesorem VIA

Sony gotowe jest do wypuszczenia na rynek własnego taniego laptopa korzystającego z procesora VIA Tehcnologies. Prototypowy laptop bazowany jest na projekcie open-source Via OpenBook. Pokazany on został przez producenta Quanta Computer na WiMax Expo oraz Computex w Taipei.

Quanta oznajmia, że sprzedaż laptopa rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku. Po sprawdzeniu właściwości laptopa potwierdziło się, że jest on bazowany na procesorze VIA 1,6GHz C7-M. Jako producent widnieje tam nazwa Sony. Gdy spytaliśmy o to osobę zawiadującą stoiskiem Quanty, szybko zamknęła ona okno właściwości i odmówiła wyjaśnień. Dlaczego Sony zostało wpisane jako producent? Firma odmówiła komentarzy.

Quanta jest powszechnie znana jako największy światowy producent laptopów działający na potrzeby największych światowych marek. To naturalne, że kontrakty pomiędzy partnerami zabraniają Quancie mówić o klientach. Komputery wyprodukowane na zlecenie zwykle mają napis, że klient złożył ten komputer (manufacturer), a nie, że jest jego producentem (producer).

Prototyp bazowany na OpenBook pokazany przez Quantę obsługiwany był przez Windows Vista Home Basic. Posiadał on 60GB dysku, 1GB pamięci oraz WiMax.

Zobacz materiał wideo.