Computex 2009: druga premiera platformy Nvidia Tegra

Netbooki i urządzenia typu handheld wykorzystujące platformę Tegra trafią do sprzedaży pod koniec 2009 roku - zapowiada Nvidia.

Computex 2009: druga premiera platformy Nvidia Tegra

Tablet ICD Ultra wykorzystujący technologię Nvidia Tegra

Technologia ma już swoją drugą premierę na Computeksie (pierwsza miała miejsce na ubiegłorocznych targach). W tym roku jednak zainteresowanie budzi już nie sam układ, ale korzystający z niego sprzęt. Producenci przedstawili na targach 12 działających modeli urządzeń (Nvidia informuje, że łącznie opracowywanych jest 20 takich produktów). Na Computeksie wystawiono takie urządzenia jak netbooki CN88 (Compal Communications), Rainbow (Inventec), ViewBook N910 (Mobinnova), Vivid (Pegatron), M5 (Wistron) oraz tablety Mabo (Mobinnova) i Ultra (ICD). Przedstawiciele Nvidii powiedzieli, że cena rynkowa MID-ów (mobile internet devices) z Tegrą powinna oscylować w granicach 200 dolarów.

Platforma Tegra to procesor Arm współpracujący z układem do obróbki grafiki Nvidii i dekoderem wideo. Największe zalety Tegry to niewielkie rozmiary (płyta główna integrująca niemal wszystkie niezbędne komponenty jest nieco większa niż "listek" gumy do żucia) oraz energooszczędność - platforma zużywa mniej niż 0,5 wata, dzięki czemu urządzenie może pracować przez wiele godzin, nawet przy aktywnym połączeniu z sieciami Wi-Fi bądź 3G.

Co ciekawe, chociaż komputerów z Tegrą nie ma jeszcze w sprzedaży, Nvidia zapowiada już kolejny etap rozwoju tej technologii. W 2010 r. zobaczymy układy Tegra II, przewyższające pierwszą generację pod względem mocy obliczeniowej procesora, ilości pamięci oraz jeszcze dalej idącej obniżki zużycia energii.