Computex 2009: niskonapięciowy układ Intela dla ultracienkich laptopów

Intel zaprezentował pierwszy procesor z serii układów o niskim napięciu zasilania przeznaczonych do montażu w komputerach przenośnych. Producent liczy, że stosowanie premierowych układów pozwoli zmniejszyć różnice dzielące netbooki i notebooki.

Computex 2009: niskonapięciowy układ Intela dla ultracienkich laptopów

Na górze - układ Core 2 Duo SV i chipset Mobile Intel GM40 Express - na dole: układ ULV i chipset GS40.

Pierwszym z rodziny procesorów przeznaczonych do opisanej klasy sprzętu jest układ Pentium SU2700, jednordzeniowiec o taktowaniu 1,3 GHz i 2-megabajtowej pamięci cache. Współczynnik TDP układu wynosi 10 W, podczas gdy w procesorach o standardowym napięciu zasilania jest to 25-35 W. Układ będzie współpracować z - również nowym - chipsetem Mobile Intel GS40 Express.

Procesor ma znaleźć zastosowanie w ultracienkich laptopach - konstrukcjach o przystępnej cenie, łączących zalety netbooków (mobilność) i notebooków (funkcjonalność, wydajność). Komputery te mają charakteryzować się pełnowymiarową klawiaturą, ekranem o przekątnej od 12 do 14 cali i wagą 1-2,2 kg. Intel określa przedział cenowy takich maszyn na 500 - 1300 dolarów. Laptopy ultracienkie w nomenklaturze Intela nie są tym samym, co ultraprzenośne. Te ostatnie maszyny pracują o niskonapięciowe wersje procesorów Intel Core 2. Zaprezentowany na Computeksie Pentium SU2700 jest mniejszy i pobiera mniej energii.

W trakcie targów będzie można obejrzeć pierwsze modele laptopów wyposażonych w nowy układ. Należy do nich Lenovo IdeaPad U350, model z 13,3-calowym ekranem.

Intel goni AMD

Intel nie jest pionierem na rynku rozwiązań dla ultracienkich laptopów. W tym roku własną propozycję w tym zakresie przedstawił jego rywal, AMD - mowa o jednordzeniowym układzie Neo. Procesor znalazł już zastosowanie w laptopie HP Pavilion DV2. AMD przymierza się do wprowadzenia wersji Neo z dwoma rdzeniami.

Oprócz układu ULV Intel zaprezentował też na Computeksie trzy nowe procesory o standardowym napięciu, w tym pierwszego reprezentanta serii Core 2 Duo o częstotliwości taktowania przekraczającej granicę 3 GHz - dwurdzeniowy T9900 (pracuje z częstotliwością 3,06 GHz i wyposażony jest w 6 MB pamięci podręcznej). Pozostałe nowości to układy P9700 (2,8 GHz, 6 MB cache) i P8800 (2,6 GHz, 3 MB cache).

Zgodnie z zapowiedziami targi posłużyły też Intelowi do prezentacji możliwości nowej platformy Atom, o nazwie Pine Trail przeznaczonej dla netbooków i nettopów.