Computex 2009 pod znakiem netbooków
-
- 01.06.2009, godz. 11:25
Tajwańskie targi komputerowe oficjalnie rozpoczynają się 2 czerwca, ale już dziś widać, że będzie to impreza upływająca pod znakiem komputerów przenośnych. Co najmniej pięciu producentów pokaże netbooki wyposażone w procesory Arm, zaprezentowane zostaną też modele z Windows 7.
Układy Arm to procesory najpowszechniej stosowane w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony. Ich silna rynkowa pozycja sprawiła, że firma Google opracowała swój system operacyjny Android tak, by mógł współpracować z tą architekturą. Z kolei idea używania Androida jako systemu operacyjnego dla netbooków skłania producentów komputerów do konstruowania maszyn wykorzystujących właśnie procesory Arm.
Siła układów tkwi w ich niskim zapotrzebowaniu na energię - akumulator w telefonie czy smartfonie ładowany jest co kilka dni. Firma Arm oraz jej handlowi partnerzy mają nadzieję, że ideę rzadkiego ładowania uda się przenieść do segmentu netbooków, a może nawet i większych komputerów przenośnych.
Modele pracujące w oparciu o architekturę Arm mają pracować przez 9 - 10 godzin bez konieczności doładowania akumulatora (tak przynajmniej szacują przedstawiciele producenta) - dotyczy to normalnych ustawień, a nie np. trybu oszczędności energii. Obecnie dostępne na rynku netbooki mogą pracować przez 6, a nawet przez 8 godzin (jeśli na ich wyposażeniu znajduje się 6-komorowy akumulator i przy zmniejszonej jasności podświetlenia matrycy).
Prezes Arm, Warren East, przekonuje: "Stwierdziliśmy, że użytkownicy korzystają z niewielkiej ilości mocy obliczeniowej komputera, jaką dysponują. Wierzymy, że maszyny z układami Arm spełnią potrzeby połowy użytkowników netbooków".
Smartbook - następca netbooka?
