Computex 2021: nowości od AMD

Podczas targów Computex 2021 AMD zaprezentowała mobilne karty graficzne na bazie architektury RDNA 2. Oprócz tego poznaliśmy laptopy zAMD Advantage i inne nowe technologie

Karty graficzne AMD Radeon RX 6000M są przeznaczone dla układów mobilnych. Topowy model to Radeon RX 6800M - ma zapewnić laptopom wydajność typową dla komputerów stacjonarnych i doskonałe wrażenia w rozdzielczości 1440p. AMD zaprezentowało architekturę AMD Advantage, która ma stać się wzorem dla następnej generacji wydajnych laptopów premium dla graczy. Komputery oznaczone jako AMD Advantage to mobilne karty graficzne AMD Radeon serii RX 6000M, oprogramowanie AMD Radeon Software, mobilne procesory AMD Ryzen z serii 5000 orz autorskie technologie producenta. Pierwsze laptopy tego typu będą dostępne w ofertach producentów OEM już w tym miesiącu.

Zaprezentowano (w końcu!) AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) - technologia ta umożliwia przestrzenne skalowanie obrazu, co ma umożliwić zwiększenie nawet 2,5-krotnie liczbę klatek na sekundę w wybranych grach w rozdzielczości 4K. Już teraz ponad 10 deweloperów gier planuje zintegrować FSR z ich najważniejszymi grami i silnikami gier w 2021 roku - pierwsze produkcje obsługujące FSR powinny się pojawić jeszcze w tym miesiącu. Scott Herkelman, korporacyjny wiceprezes i główny menedżer w dziale graficznym AMD, zapowiada:

W dziedzinie gier pojawiły się w ostatnich kilku latach niewiarygodne osiągnięcia, w tym technologie, które pozwoliły komputerom stacjonarnym zapewnić emocjonujące i pięknie złożone, wciągające światy, nie widziane nigdy wcześniej. Dziś jesteśmy podekscytowani mogąc wprowadzić wydajną i energooszczędną architekturę AMD RDNA 2 do następnej generacji laptopów, ażeby uwolnić ten sam poziom wydajności, możliwości i realistyczną grafikę dla graczy mobilnych. Dzięki AMD Advantage gracze mogą mieć pewność, że następnej generacji laptopy zostały zaprojektowane, zoptymalizowane i stworzone dla najlepszych doznań w grach, jakie są tylko możliwe

Computex 2021: nowości od AMD

Dr Lisa Su

Karty graficzne AMD Radeon RX 6000M zostały stworzone w oparciu o przełomową architekturę AMD RDNA 2, która zapewnia nawet 1,5-krotnie wyższą wydajność i nawet o 43% niższy pobór energii przy tym samym poziomie wydajności w porównaniu do architektury AMD RDNA. Topowy model - AMD Radeon RX 6800M ma oferować wysoką wydajność gier w rozdzielczościach 1440p przy 120 kl./s i z wykorzystaniem raytracingu. Karta graficzna AMD Radeon RX 6700M oferuje nowej generacji zaawansowanym laptopom dla graczy i twórców wydajność do gry w rozdzielczości 1440p przy 100 kl./s z wysoką jakością grafiki i efektywnością, a model AMD Radeon RX 6600M została zaprojektowana tak, aby lekkie laptopy mogły zapewnić płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1080p i 100 kl./s .

Zobacz również:

  • Intel wzmacnia swoje szeregi przed premierą układów Alchemist
  • Intel prezentuje procesor Alder Lake w wersji mobilnej

Wszystkie karty graficzne AMD Radeon serii RX 6000M oferują:

  • AMD Infinity Cache – nawet 96 MB pamięci podręcznej ostatniego poziomu, która zintegrowana z rdzeniem graficznym ogranicza opóźnienia i zużycie energii, dzięki czemu oferuje wyższą wydajność w grach niż tradycyjna architektura.
  • AMD Smart Access Memory – zapewnia jeszcze wyższą wydajność wybranym laptopom napędzanym przez procesory AMD Ryzen z pełnym dostępem do pamięci graficznej GDDR6 kart AMD Radeon.
  • AMD SmartShift– to technika dynamicznego przenoszenia mocy pomiędzy mobilnym procesorem AMD Ryzen i układem graficznym AMD Radeon, która dodatkowo zwiększa wydajność.
  • AMD Radeon Chill – to funkcja, która oszczędza energię i pomaga oszczędzać baterię poprzez regulowanie liczby klatek na sekundę na bazie ruchu gracza w grze.
  • AMD FidelityFX– to otwarty zestaw efektów ulepszających grafikę, który dostępny w ramach inicjatywy AMD GPU Open wykorzystywany jest już w ponad 45 grach. To potężna kolekcja technik oświetlenia, cieniowania i odbić, a także nowe AMD FidelityFX Super Resolution, które mogą być zintegrowane z najnowszymi grami przy minimalnym wpływie na wydajność.
Computex 2021: nowości od AMD

Źródło: AMD