Computex: pamięci flash i miniaturowe HDD

Firma M-Systems Flash Disk Pioneers zaprezentowała na targach Computex pamięć flash USB (o nazwie DiskOnKey USB) o pojemności 8 GB i zapowiedziała, że jeszcze w tym roku wprowadzi na rynek podobne urządzenie o pojemności 16 GB.

Identyczne rozwiązania (pamięć flash ze złączem USB o pojemności 8 GB) pokazały na targach dwie inne firmy: A-Data Technology i TwinMOS Technologies. Dostawcy układów scalonych flash zapowiadają, że pracują nad rozwiązaniami kolejnej generacji, które pozwolą zwiększyć pojemność oraz znacznie zmniejszyć rozmiary urządzeń (np. dysków flash ze złączem IDE) zawierających taką pamięć.

Computex: pamięci flash i miniaturowe HDD
Dla tych użytkowników, którzy poszukują małych, ale dużo pojemniejszych urządzeń pamięci masowej, ciekawe propozycje ma tajwańska firma Transcend Information. Zaprezentowała ona na targach miniaturowe, przenośne dyski twarde linii Storejet OTG. Jest to np. 2,5-calowy dysk Storejet (zdjęcie obok) o rozmiarach 105x70x19.5 mm, dostępny w wersjach o pojemności 80 lub 120 GB (w przygotowaniu jest dysk o pojemności 200 GB).

Dysk jest wyposażony w port USB, ale może też pracować samodzielnie (współpracując z innymi urządzeniami zawierającymi złącze USB), ponieważ zawiera baterię i wyświetlacz OLED.