Contails - sieciowy schowek na kontakty

Contails to polski serwis internetowy służący do przechowywania i zarządzania kontaktami. Aby z niego skorzystać, musisz założyć konto.

Contails - sieciowy schowek na kontakty

Contails

Contails to polski serwis internetowy służący do przechowywania i zarządzania kontaktami. Aby z niego skorzystać, musisz założyć konto.

Konto w serwisie Contails można założyć w konwencjonalny sposób, wypełniając krótki formularz, albo wykorzystać identyfikator OpenID. Następnie powinieneś zaimportować kontakty (chyba że wolisz je wpisywać ręcznie, co jest oczywiście możliwe). W tym celu kliknij Kontakty | Importuj. Pojawi się wygodny kreator, w którym wybierasz źródło kontaktów: Gmail, Google Talk, Yahoo! Mail, Yahoo! Messenger, Windows Live (MSN, Hotmail, Messenger), WP.pl, Mail.ru, Yandex.ru, Terra.com.

Jeśli trzymasz swoje kontakty na własnym komputerze w jakimś kliencie pocztowym, to także możesz je łatwo przekopiować. Contails importuje kontakty z plików vCard, CSV (Outlook, Outlook Express), LDIF (Thunderbird) i TXT (Gadu-Gadu). Kontakty można łączyć w grupy, które zwane są tutaj etykietami.

Dużą zaletą usługi jest możliwość synchronizacji kontaktów z telefonem komórkowym, pod warunkiem, że obsługuje on protokół SyncML. Na szczęście nie musisz przekopywać się przez instrukcję obsługi swojej komórki, aby to sprawdzić. Wystarczy, że wybierzesz producenta, a Contails sam pokaże, z którym modelem telefonu współpracuje. W przypadku gdy nie ma pewności co do tego, czy dany model natywnie wspiera SyncML, serwis podaje listę przykładowych aplikacji klienckich, które możesz zainstalować w swoim telefonie.

Eksport kontaktów przebiega analogicznie jak import, choć liczba obsługiwanych kont pocztowych jest mniejsza - tylko Gmail, Mail.ru, Yandex.ru i WP.pl.

Contails - sieciowy schowek na kontakty

Contails

W skład każdego kontaktu wchodzą następujące informacje: dane osobiste (imię nazwisko, drugie imię, tytuł, przydomek), data urodzin, numery telefonów, adresy e-mail, strony WWW, identyfikatory z komunikatorów (jeśli jakiegoś nie ma na liście, można go dodać), adres pocztowy (z wszystkimi szczegółami), nazwa firmy i działu, zawód (stanowisko) oraz awatar (zdjęcie lub dowolny plik graficzny).

W Contails położono duży nacisk na funkcje społecznościowe. Dostępne jest oddzielne menu (Znajomi) z opcjami, które pozwalają zaprosić znajomych, wymieniać się z nimi kontaktami (lub samymi tylko detalami kontaktów), rejestrować wysłane kontakty oraz prośby o kontakty, które otrzymujesz od innych użytkowników serwisu (niekoniecznie znajomych). Niestety taka swobodna wymiana kontaktów nie zawsze jest zgodna z ustawą o ochronie danych osobowych - lepiej dokładnie zapoznaj się z nią, zanim udostępnisz komuś swoje kontakty.

Domyślnie, po zalogowaniu, Contails łączy się z przeglądarką bez żadnego zabezpieczenia, co nie jest dobrym pomysłem. Dopiero kliknięcie linku Tryb SSL powoduje przejście w tryb transmisji szyfrowanej. Co więcej, twórcy serwisu nie zdradzają żadnych szczegółów odnośnie bezpieczeństwa przechowywanych danych. Czy kontakty są backupowane? Czy są przechowywane w serwerowniach spełniających standardy bezpieczeństwa? Nie wiadomo. A jakie są gwarancje, że administrator serwisu nie przekaże naszych kontaktów firmom trzecim? Skoro są zapisywane, a nawet można je wysyłać w postaci niezaszyfrowanej, to da się z nimi zrobić wszystko. Zalecamy więc ostrożność.

Serwis jest na etapie wczesnego rozwoju i można czasem zauważyć drobne błędy w jego funkcjonowaniu, ale z pewnością wart jest uwagi, choćby jako rozwiązanie konkurencyjne dla książek adresowych oferowanych przez popularne serwery darmowych kont pocztowych. Tym bardziej, że twórcy Contails zapowiadają ciekawe usprawnienia - np. tworzenie punktów przywracania kontaktów i szyfrowane połączenia synchronizacyjne z telefonami komórkowymi.

Contails to ciekawa alternatywa dla książek adresowych dostępnych w popularnych kontach pocztowych, mająca duże możliwości, ale także poważne braki w bezpieczeństwie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: