Cool Town: internetowe miasto

W laboratoriach firmy Hewlett-Packard trwają prace nad stworzeniem miasta, w którym dzięki stałemu kontaktowi z siecią ludzie będą żyli wygodniej i ciekawiej.

Naukowcy z HP przedstawili projekt miasta, w którym ludzie, samochody, sklepy, przystanki autobusowe, kina zostaną wyposażeni w miniaturowe komputery i sieciowe serwery, które pozwolą jego mieszkańcom wysyłać i otrzymywać informacje oraz korzystać z różnorodnych usług. Projekt nazwano Cool Town.

W Cool Town człowiek wyposażony w przenośne, bezprzewodowe urządzenie komunikacyjne będzie mógł np. na przystanku autobusowym skorzystać z małego serwera sieciowego, by błyskawicznie dowiedzieć się, kiedy przyjedzie autobus. Inteligentne zegarki-budziki znajdą swojemu właścicielowi najkrótszą drogę do pracy - o odpowiedniej porze połączą się z serwerem ruchu ulicznego, przeanalizują sytuację na drogach, wybiorą alternatywną trasę czy określą czas potrzebny do jej pokonania.

W projekcie Cool Town zastosowano wiele z istniejących obecnie technologii, np. (Global Positioning System) czy bezprzewodową łączność w przesyłaniu danych na bazie standardu HTTP (Hypertext Transfer Protocol), będącego podstawą Internetu.

Więcej informacji: cooltown.hp.com