Coraz mniej SPAM-u w poczcie

Badania firmy Symantec pokazują, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy znacznie zmalała liczba niechcianych reklam wysyłanych e-mailem. W styczniu 2011 r. wysyłanych jest średnio 50 mld wiadomości SPAM dziennie. To o 150 miliardów mniej niż w połowie roku 2010.

Liczba wiadomości SPAM regularnie spada w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Szczególny zanik niechcianych reklam zauważyć można w okresie świątecznym i w pierwszym tygodniu 2011 roku.

Symantec wykrył, że w sierpniu 2010 r. wysyłano średnio 200 miliardów śmieciowych maili dziennie, podczas gdy w grudniu 2010 r. było ich "tylko" 45-50 miliardów.

Zobacz również:

  • Jak zablokować spam i nieznany numer na iPhone? [PORADNIK]
  • Najlepsze bezpłatne usługi poczty elektronicznej w 2022 roku
  • SpaceX w obliczu "ryzyka bankructwa"? Wyciekł e-mail Elona Muska

Trudno przewidzieć czy trend zanikania SPAM-u utrzyma się w kolejnym roku. Prawdę mówiąc, firmy ds. zabezpieczeń nie wiedzą dokładnie, skąd tak nagły spadek liczby niechcianych listów w Sieci.

Wśród podejrzeń wymienia się zamknięcie dwóch ważnych botnetów - Lethic i Xarvester, które rozsyłały w ubiegłym roku wielką część SPAM-u. Być może wpływ na ograniczenie śmieci w skrzynkach ma też kampania antyspamerska w USA i Unii Europejskiej.

Oczywiście, pojawiły się też pesymistyczne prognozy. Niektórzy analitycy sądzą, że SPAM coraz częściej przenosi się ze skrzynki pocztowej do społeczności. W serwisach, takich jak Twitter i Facebook obserwowaliśmy jesienią 2010 r. szczególne nasilenie ataków hakerskich - również tych związanych z rozsyłaniem SPAM-u.