Coraz szybciej

To był znakomity rok dla procesorów - a przecież jeszcze się nie sko-czył. Intel i AMD przekroczyły próg 1 GHz już na wiosnę, natomiast dziś najnowsza rakieta AMD Athlon ma zegar 1,1 GHz, Pentium III Intela zaś - 1,13 GHz.


To był znakomity rok dla procesorów - a przecież jeszcze się nie sko-czył. Intel i AMD przekroczyły próg 1 GHz już na wiosnę, natomiast dziś najnowsza rakieta AMD Athlon ma zegar 1,1 GHz, Pentium III Intela zaś - 1,13 GHz.

W naszych testach oba układy wykazały się potężną mocą obliczeniową potrzebną do edycji cyfrowego wideo i tworzenia multimediów, ostrego grania 3D oraz skomplikowanego modelowania naukowego i matematycznego.

Niewielkie dostawy

Coraz szybciej
Jedynym poważnym minusem obu debiutantów jest ich ograniczona dostępność. Pentium III 1,13 GHz został ostatnio nawet częściowo wycofany ze względu na błędy układu, wynikające prawdopodobnie z wrażliwości procesora na temperaturę. Nominalną częstotliwość 1133 MHz osiąga bowiem dzięki sztuczce z zasilaniem: w porównaniu do modelu taktowanego z częstotliwością 1 GHz napięcie rdzenia wzrosło o 0,5 V, co powoduje powstawanie jeszcze większej ilości ciepła. Dlatego nowe Pentium wymaga doskonałego chłodzenia. Jest konieczne tym bardziej, że producent zmniejszył maksymalną dopuszczalną temperaturę, w jakiej może pracować nowy układ (nie może przekroczyć 62 stopni Celsjusza).

AMD raczej nie zyska na tej wpadce konkurenta, bowiem nie ma wystarczających mocy produkcyjnych, żeby zaspokoić zwiększony popyt. Na razie jest to więc wyścig dostępny jedynie dla bogaczy lub VIP-ów.

Zwykli śmiertelnicy lepiej wyjdą na kupnie ta-szego komputera 1 GHz lub nawet 800 MHz. Różnice cenowe przy tej samej konfiguracji wyniosą nawet od 2 do 3 tysięcy złotych w przypadku 1 GHz i co najmniej 4000 złotych wypadku komputera 800 MHz. Stracisz natomiast około 12 do 15 procent wydajności, jaką dają najsilniejsze systemy.

Przetestowaliśmy referencyjny komputer AMD wyposażony w układ 1,1 GHz, 128 MB SDRAM PC100, twardy dysk 34 GB, kartę graficzną z procesorem NVidia GeForce2 GTS i 32 MB DDR SDRAM. Pentium III 1,13 GHz znalazł się w komputerze Dell Dimension XPS B wyposażonym w 128 MB RDRAM PC800, twardy dysk 45 GB, napęd DVD-ROM i nagrywarkę 8/4/32, kartę graficzną NVidia GeForce2 GTS i 64 MB DDR SDRAM, modem, kartę sieciową 10/100 i monitor 19-calowy.

System Della pobił referencyjny AMD w pakiecie testowym PC WorldBench 2000 wynikiem 175 - najwyższym, jaki widzieliśmy na maszynie z Windows 98. Jednak AMD nie był daleko w tyle, uzyskując rezultat 171 - w typowych aplikacjach biznesowych nie dostrzeżesz różnicy w szybkości. Jednak te wyniki nie są nawet o 10 procent wyższe od osiągów pecetów 1 GHz. Zauważalne różnice występują dopiero wówczas, gdy porównasz je z rezultatami maszyn 800 czy 600 MHz. W takim przypadku uzyskujesz od 12 do 22 procent.

Co dalej

Coraz szybciej

Ponadgigahercowe cpu - raport z testów

Wkrótce Intel znów podbije stawkę w tym pokerze dwóch graczy, wprowadzając Pentium 4, najnowszy model linii Pentium, który zadebiutuje prawdopodobnie z zegarem 1,4 GHz lub szybszym. Na horyzoncie jest też procesor AMD Athlon nowej generacji, o kodowej nazwie Mustang. Będzie on przeznaczony głównie na rynek stacji roboczych i zadebiutuje z szybkościami znacznie powyżej 1 GHz oraz pamięcią cache L2 do 1 MB.