Coraz więcej biznesowych oszustw

W Wielkiej Brytanii zdarza się coraz więcej przypadków oszustw biznesowych - wynika z raportu $Fraudtrack$ BDO Stoy Hayward.

Oszustwa biznesowe stają się coraz atrakcyjniejsze, ponieważ przynoszą coraz większe zyski i są coraz trudniejsze do wykrycia. W porównaniu z analogicznym okresem ub. r. w pierwszej połowie 2007 r. w Wielkiej Brytanii ich wartość wzrosła o 42%, do 538 mln GBP. Najbardziej lukratywne okazały się oszustwa związane z podatkiem VAT, przyłapani na gorącym uczynku musieli na ogół jedynie ukryć kilka procent.

Zdaniem autorów raportu wielu oszustów "śmieje się w drodze do zagranicznych rajów podatkowych". Nawet osoby zamieszane w oszustwa na wielką skalę, wielomilionowe, narażone są na stosunkowo niskie wyroki - od 2 do 5 lat pozbawienia wolności.

Najpopularniejsze oszustwa w świecie biznesu to te związane z podatkiem VAT oraz skierowane przeciwko firmom. W tej drugiej kategorii rzadko (zaledwie w 15% przypadków) wszczynane są dochodzenia, ponieważ przedsiębiorstwom bardzo zależy na reputacji i odzyskaniu pieniędzy, a nie na negatywnym rozgłosie firm dopuszczających zagrożenia.